Szef KPRM o zaopatrzeniu personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej

31 mln maseczek medycznych, 28 mln maseczek z filtrami, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych oraz 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic. To dane tylko z ostatnich 10 dni, o których mówił szef KPRM podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia.

Minister Dworczyk podkreślił, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt. Podkreślił, że sprzęt i środki ochrony trafiają do placówek służby zdrowia.

Poinformował też o zakupionych kolejnych 300 tys. testów na koronawirusa za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu. Dodał, że równolegle do akcji interwencyjnych zakupów i poszukiwania sprzętu na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęto budowę możliwości i kompetencji w zakresie zdolności produkcyjnych tego podstawowego sprzętu ochronnego dla służb medycznych i wszystkich służb, które są na pierwszym froncie walki z koronawirsuem. Jak dodał w czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie.

Z kolei minister Szumowski poinformował, że w zeszłym tygodniu wydano z magazynów:  ponad 7 mln maseczek,  ponad 2 mln rękawiczek, 400 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji,  500 tysięcy masek HEPA oraz zakupionych zostało we własnym zakresie blisko 1000 respiratorów.

Dodał, że dziś wydano zarządzenie, zgodnie z którym każdy szpital będzie miał prawo testować i będzie mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy. Podkreślił również, że w każdym tygodniu treść rozporządzeń będzie dostosowywana do bieżącej sytuacji.

Premier.gov.pl

Polska-IE: Udostępnij...
Andrzej Duda dla „
Rękawiczka teoretyc
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish