Szef IBC przeciwny podniesieniu stóp procentowych

Prezes Irlandzkiego Banku Centralnego Gabriel Makhlouf stwierdził, że Europejski Bank Centralny, prawdopodobnie podniesie stopy procentowe kredytów, a nie przeszkodzi w tej decyzji nawet wojna na Ukrainie.

Makhlouf zaznaczył jednocześnie, iż w jego ocenie, jest zbyt wcześnie, aby podejmować decyzję o podnoszeniu stóp procentowych, gdyż nie ma jeszcze dokładnych danych gospodarczych, jakie powinny stanowić bazę procesu decyzyjnego. Należy poczekać, aż po pierwszym kwartale, spłyną informacje krajowe o stanie poszczególnych gospodarek unijnych, głównie strefy euro, a na tej podstawie określić kolejne kroki.

Na decyzję powinna wpływać też sytuacja pandemiczna w Europie, w której panują nastroje optymistyczne, przynajmniej w państwach, znoszących ograniczenia, co widać np. w Irlandii. Niestety część gospodarek może dosyć dotkliwie odczuć wpływ ataku Rosji na Ukrainę, bo albo powiązane są biznesowo z Federacją Rosyjską, albo uzależnione, jak Niemcy, od dostaw nośników energii, które pochodzą z Rosji.

Problemem mogą stać się też sankcje, jakie do tej pory zostały nałożone na agresora, czyli w tym przypadku Rosję, a i planowane kolejne, o ile bandycki napad na Ukrainę, nie zostanie powstrzymany. Same sankcje są bronią obosieczną, więc będzie to raczej szkodzić Europie, gdzie inflacja zostanie pogłębiona, ale i wyniki gospodarcze mogą zacząć dołować. Wg szef Irlandzkiego Banku Centralnego, który udzielił szerokiego wywiadu jednej z paryskich gazet, nie należy się spieszyć z decyzją o wprowadzeniu wyższych stóp procentowych, co może pogłębić europejski kryzys.

Jak podkreślał Makhlouf, Banki Centralne, powinny teraz zrobić wszystko, by pobudzać gospodarki i aktywizować do działania w nowych warunkach geopolitycznych. Gabriel Makhlouf jest obecnie zwolennikiem wyczekiwania, więc odsunięcia w czasie decyzji o podniesieniu stóp procentowych i takie zdanie wyrazi na najbliższym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Bogdan Feręc

Źr: Business Post

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd stawia na budo
Cyberataki i propaga
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська