Szef Gardy domaga się zwiększenia zatrudnienia

Komisarz Gardy Drew Harris zwrócił się o opinię w sprawie zwiększenia zatrudnienia w specjalistycznych biurach Gardy, w tym w jednostce zajmującej się zwalczaniem finansowania terroryzmu.

Jak podkreśla szef An Garda Siochána w jednostce ds. finansowania terroryzmu, pracuje obecnie zaledwie dwóch funkcjonariuszy, co już wcześniej było niewystarczające. Jednostka Wywiadu Finansowania Terroryzmu (TFIU), jest częścią jednostki analityki finansowej, która działa w ramach Krajowego Biura ds. Przestępczości Gospodarczej w Garda (Garda National Economic Crime Bureau), a zajmuje się śledzeniem transferów do i z krajów, które uważa się za wspierające terroryzm.

Drew Harris dodał, że już wcześniej, bo w roku 2017, Międzynarodowa Grupa Zadaniowa ds. Działań Finansowych, wezwała Irlandię, do bardziej aktywnego prowadzenia śledztw finansowych, w tym finansowania terroryzmu.

Niestety do tej pory nie stało się właściwie nic, więc komisarz Harris, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i poprosił o opinię prawną. Jeżeli analiza okaże się korzystna dla szefa Gardy, z całą pewnością zyska argument, co pozwoli na zwiększenie stanu zatrudnienia, a co się z tym wiąże, dodatkowe środki na działanie biura.

W tej sprawie może zastanawiać, nawet rząd, ilość spraw, jakie trafiają do TFIU i np. w roku 2016, wpłynęły od instytucji finansowych 21.682 zgłoszenia o podejrzanych transakcjach finansowych. Od 2012 do 2016 roku 4419 zgłoszeń dotyczyło potencjalnego finansowania terroryzmu.

Bogdan Feręc

Źr: An Garda Siochana

Znajdź nas:

More than 150,000 pe
Bank of Ireland ogra
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn