Szef Banku Centralnego Irlandii wejdzie do zarządu Europejskiego Banku Centralnego

Ministrowie finansów strefy euro jednogłośnie poparli kandydaturę irlandzkiego szefa Banku Centralnego Irlandii na stanowisko głównego ekonomisty w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego.

Profesor Philip Lane nominację otrzyma na dzisiejszym posiedzeniu grupy ECOFIN, a formalnie obejmie urząd na kolejnym szczycie Unii Europejskiej w marcu tego roku. Philip Lane był jedynym kandydatem, jaki został zaproponowany na to stanowisko, chociaż wcześniej mówiło się o kandydacie z Francji.

Komentując zapowiedź nominacji profesora Lane przewodniczący Eurogroup Mario Centeno powiedział, że Lane jest najlepszym kandydatem na to stanowisko, a potwierdziła to jednomyślność ministrów finansów.

Po dzisiejszym ogłoszeniu kandydatury rozpoczną się konsultacje z dyrektorami EBC i Parlamentem Europejskim, bo obie instytucje mają prawo przed formalną nominacją, wystawić rekomendację kandydatowi.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici stwierdził, iż Philip Lane z całą pewnością zostanie wybrany na nowego głównego ekonomistę EBC, ponieważ znany jest ze swoich inicjatyw, ale i otwartości na innowacje.

Lane po objęciu proponowanego mu stanowiska współpracować będzie bezpośrednio z prezesem EBC Mariano Draghim.

Jeżeli profesor Lane zostanie wybrany na stanowisko nowego głównego ekonomisty EBC, będzie musiał odejść od kierowania Irlandzkim Bankiem Centralnym, a jego miejsce zajmie osoba, którą wyznaczy irlandzki rząd.  

Bogdan Feręc

Źr: EBC

Znajdź nas:

„Simon Harris musi
Ponad 108.000 € -
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn