Szczoteczka soniczna – fakty i mity

Szczoteczki soniczne podbijają rynek artykułów do higieny jamy ustnej i serca ich kolejnych użytkowników. Z dnia na dzień przybywa modeli i kolejnych marek zajmujących się ich produkcji. Mamy więc wersje bateryjne, akumulatorowe, mniejsze, większe, podstawowe lub te bardziej ekskluzywne. Wybór jest na prawdę bardzo duży. Im więcej mówi się jednak o działaniu szczoteczek sonicznych, tym więcej pojawia się też błędnych informacji na ich temat. Co jest zatem prawdą, a co absolutnym mitem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule!

Zacznijmy od tego, jak działa szczoteczka soniczna. Otóż jak sama nazwa wskazuje, podstawą jej pracy są fale dźwiękowe (soniczne), które wprawiają włosie w określony ruch. Najczęściej jest to ruch wymiatający (góra-dół), jednak na rynku znajdziemy również szczoteczki z ruchem wektorowym (przód-tył) oraz szczoteczki pulsacyjne, czyli takie w których mamy do czynienia z ruchem drgającym (bez konkretnego, zauważalnego wychylenia w jedną czy drugą stronę). Bezsprzeczną zaletą szczoteczek sonicznych jest ich niska abrazyjność dla dziąseł. Oznacza to, że ostały one opracowane w taki sposób, aby nie powodować podrażnień miękkich tkanek przyzębia, a wręcz pomagać w ich regeneracji poprzez delikatny, stymulujący masaż. Kolejna sprawa to efekt doczyszczania zębów i usunięcia płytki nazębnej przy pomocy tysięcy mikrobąbelków, które przedostają się w przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe oraz inne trudno dostępne miejsca.

Szczoteczka soniczna – fakty

Historia szczoteczek sonicznych sięga lat 90. XX wieku. To wtedy na świecie rozpoczęto produkcję tego innowacyjnego wynalazku, który z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność. Technologia soniczna przez kolejne lata była badana i udoskonalana w celu zapewnienia możliwie najlepszego efektu usunięcia płytki bakteryjnej. Obecnie szczoteczki soniczne generują od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy drgań na minutę, posiadają różne tryby pracy i liczne rodzaje końcówek. Dzięki takiemu bogactwu wyboru, każdy może dobrać szczoteczkę, która wpasuje się w jego indywidualne potrzeby i wymagania.

Szczoteczki soniczne świetnie sprawdzą się również u najmłodszych. Wśród licznych modeli znajdziemy bowiem także wersje przeznaczone do pielęgnacji pierwszych zębów mlecznych. Takie szczoteczki mają mniejszą ilość drgań sonicznych, dostosowaną do wieku dziecka wielkość końcówek oraz wygodną rękojeść. Według informacji podawanych przez producentów mogą być stosowane już do masażu obolałych podczas ząbkowania dziąseł.

Mity o szczoteczce sonicznej 

1. Szczoteczka soniczna = szczoteczka ultradźwiękowa

To pierwszy i chyba najczęściej powtarzany mit. Różnica pomiędzy wspomnianymi szczoteczkami jest zasadnicza i polega na częstotliwości fal. W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych jest to aż 1,6 Mhz (1.600.000 Hz), podczas gdy szczoteczki soniczne pracują z częstotliwością od 250 do ok. 700 Hz. Poza tym same ultradźwięki nie są wyczuwalne, ani widoczne gołym okiem, podczas gdy drgania wywoływane przez fale dźwiękowe – tak.

2. Szczoteczki soniczne „wyciągają” wypełnienia

To jeden z zabawniejszych mitów, które udało nam się znaleźć przeszukując fora internetowe. Chcemy więc wyjaśnić, iż szczoteczki soniczne nie wpływają na trwałość wypełnienia i nie powodują jego uszkodzeń. Osoby posiadające wypełnienia nie powinny się więc martwić, że stosownie szczoteczki sonicznej w jakikolwiek sposób im zaszkodzi.

3. Szczoteczek sonicznych nie powinny używać osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne

Wręcz przeciwnie. Wielu ortodontów poleca swoim pacjentom szczoteczki soniczne jako sposób na dokładne doczyszczenie zębów. Noszenie stałego aparatu ortodontycznego sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej w okolicach zamków oraz innych miejscach, które z uwagi na obecność elementów aparatu trudno doczyścić za pomocą klasycznej szczoteczki manualnej. Szczoteczki soniczne dzięki zjawisku podobnemu do zjawiska kawitacji (wspomniane wcześniej mikrobąbelki) bardzo dobrze radzą sobie z tym problemem, przy okazji masując obolałe dziąsła.

4. Do szczoteczek sonicznych należy używać specjalnej pasty do zębów

Zarówno w przypadku szczoteczek sonicznych, jak i szczoteczek rotacyjnych nie ma konieczności stosowania dedykowanej pasty do zębów. Możemy spokojnie pozostać przy tej, której używaliśmy dotychczas i w żaden sposób nie wpłynie to na obniżenie jakości pracy szczoteczki.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Znajdź nas:

Browne hits out at l
Michał Milniczuk: A
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn