Szczepionki dla osesków

Już w kwietniu mają pojawić się wyniki badań w zakresie wpływu i skuteczności szczepionki Covid-19 na dzieci najmłodsze, czyli poniżej czwartego roku życia.

O ile badania i wyniki dadzą odpowiedź, czy preparat charakteryzuje się odpowiednimi parametrami, utorowana zostanie w ten sposób droga, aby Europejska Agencja Leków (EMA), zatwierdziła preparat do użycia w Unii Europejskiej. Właśnie w kwietniu wpłynąć ma do EMA wniosek, o zatwierdzenie preparatu firmy Pfizer, jako skutecznego i bezpiecznego dla czterolatków i dzieci młodszych, więc nawet 6-miesięcznych osesków.

Rzeczniczka firmy Pfizer powiedziała, iż wciąż trwają testy specyfiku, który przeznaczony ma być do szczepień dzieci, a „szczepionka” przeciwko Covid-19, miałaby dawać pełną skuteczność po trzeciej dawce.   

O ile EMA zatwierdzi preparat do użycia, informacja przekazana zostanie organom, które zajmują się zatwierdzaniem leków i produktów medycznych na poziomie krajowym, więc to one podejmować będą kolejne decyzje, czy wprowadzić ją do użytku. W przypadku Irlandii będzie to Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC).

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej swoje spotkanie zapowiedziała Agencja ds. Żywności i Leków, a będzie decydować, czy udzieli zgody na wprowadzenie preparatu do użytku na terenie USA. Samo wprowadzenie „szczepionki” do użycia opóźniają prowadzone jeszcze badania, jak trzecia dawka specyfiku, wpływa na najmłodszych szczepionych. To z kolei opóźnia cały proces zatwierdzenia produktu firmy Pfizer do szerokiego stosowania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Relacja z wręczenia
Utrzymuje się wysok
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська