Szczepionka za kilka tygodni

Potentat farmaceutyczny i niemiecki partner Pfizera BioNTech złożyły już formalne wnioski do wielu agencji regulacji rynku leków, o zatwierdzenie swojego produktu, który chronić ma przed koronawirusem.

Wnioski wpłynęły do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, ale również do organów regulacyjnych w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie i Japonii. Firma spodziewa się, że najdalej za trzy tygodnie, uzyska wymagane przepisami certyfikaty i będzie mogła rozpocząć rozprowadzanie szczepionki, której produkcja trwa już od kilkunastu dni.

Między innymi dlatego w Irlandii powstała rządowa grupa robocza, której zadaniem jest przygotowanie całego procesu wprowadzania szczepionki w Irlandii, w tym sprowadzenie jej na wyspę, przechowywanie, dystrybucja i podawanie. Przewodniczący grupy profesor Brian MacCraith powiedział, że sprawa szczepionek, rozpatrywana Będzie przez jego zespół „szybko i kompleksowo” i są to słowa klucze w pracach, a następnym będzie „dostępność”.

Pierwsze posiedzenie grupy zaplanowano na 1 grudnia tego roku, na którym omówione zostaną wyniki badań szczepionki Pfizera i firmy Moderna. Następnie zespół przejdzie do ustalania łańcuchów dostaw szczepionki do kraju, wyznaczy punkty magazynowania oraz drogi i sposoby dystrybucji. Wszelkie działania związane z transportem szczepionki, muszą być doskonale skoordynowane, ponieważ wymaga ona szczególnego trybu przechowywania, aby zachowała swoje właściwości.

Grupa jest przekonana, że wykona swoje zadanie w terminie, a szczepionka pojawi się w kraju, kiedy zostanie dopuszczona do użycia w Unii Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk/RTE

Polska-IE: Udostępnij
21 listopada 1920 ro
Restauracje czeka up
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian