Szczepionka to wstęp, teraz potrzebny jest czas

Większość osób z radością przyjęła informację o pojawieniu się szczepionki przeciwko Covid-19, jednak jak już wcześniej zapowiadano, pełne wyjście z pandemii, będzie trwać.

Potwierdzeniem wcześniejszych zapowiedzi jest opinia profesor Aoife McLysaght z Molecular Evolution Laboratory na Trinity College, która jest przekonana, że ograniczenia, nadal będą powracać, bo nie da się zaszczepić wszystkich chętnych w szybkim czasie. W pierwszej kolejności szczepienia powinny być wykonane na osobach najbardziej narażonych, więc starszych i z grup podwyższonego ryzyka, a to oznacza, że osoby pracujące, wciąż mogą odczuwać skutki wzrostów zakażeń.

Wydaje się więc – mówiła dalej profesor McLysaght, że z ograniczeniami, przyjdzie nam żyć jeszcze przez dłuższy okres, a może to być nawet większość przyszłego roku.

Profesor Aoife McLysaght:

– Szczepionka daje nam oś czasu, ale myślę o tym, jak długo to potrwa? To nie będzie trwać wiecznie, ale prawdopodobnie mamy około roku, zanim większość ludzi będzie chroniona, więc może powinniśmy się zastanowić, co możemy zrobić przez rok? Co możemy jeszcze tolerować przez rok? Niestety, ten wirus powoduje nie tylko śmierć, bo jest też chorobą długotrwałą i myślę, że nie powinniśmy o tym zapominać. Śmierć jest najbardziej surową statystyką, ale ważna jest również przewlekła choroba. Tak więc myślę, że naprawdę nie możemy lekceważyć tego wirusa i jego skutków i myślę, że powinniśmy skupić się na ochronie całej populacji. Nie mówię tu o pełnym roku blokady. Mówię o roku pewnych ograniczeń. Gdybyśmy mogli na przykład dostać się na rządowy poziom pierwszy, byłoby to coś, z czym moglibyśmy żyć przez rok. Dlatego latem przyszłego roku, również należy zniechęcać do międzynarodowych podróży, chyba że program szczepień pójdzie bardzo szybko. Myślę, że jeśli musimy poświęcić się na jedną ofiarę – i myślę, że musimy poświęcić się, aby mieć pół normalne życie – myślę, że podróże międzynarodowe są najłatwiejsze do poświęcenia. Wtedy moglibyśmy prowadzić względnie normalne życie we wszystkim, co robimy. Cała nasza interakcja. Nasze kawiarnie, restauracje i tego typu rzeczy.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
UNICEF alarmuje: W P
POLICJANCI Z BOLKOWA
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian