Szczepionka to nie wszystko – potrzebny jest lek i terapie

Dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków (EMA), Irlandka Emer Cooke ostrzegła, że nie wystarczy sama szczepionka, aby koronawirus, został pokonany.

Żadna ze szczepionek, jaka pojawiła się na rynku, nie jest „magiczną różdżką”, mówi Emer Cooke i pandemia, jak i wirus, nie zostaną przez nią pokonane. Dyrektor w EMA podkreśliła, że świat, najwięcej teraz obiecuje sobie po preparacie AstraZeneca, gdyż jest łatwa w przechowywaniu, ale i może być podawana w pojedynczej dawce. Obecnie, kiedy szczepionki zaczynają trafiać do ludzi, kolejne kraje rozwijają programy szczepień, chociaż odbywa się to jeszcze stosunkowo wolno, nadal należy ciężko pracować, żeby udoskonalać preparaty do szczepień, metody leczenia, a i wynaleźć lek, bo dopiero wtedy, całkowicie pokona się pandemię.

Emer Cooke:

– Mamy teraz trzy szczepionki, które zostały opracowane i zalecane do zatwierdzenia przeciwko chorobie, o której nie wiedzieliśmy 12 miesięcy temu. Żaden z nich nie jest doskonały. Żaden z nich nie ma wszystkich cech, których moglibyśmy chcieć, aby nam pomóc, abyśmy mogli iść całkowicie do przodu. Żaden z nich nie jest sam w sobie magiczną różdżką, ale razem zapewniają narzędzia i opcje zapobiegania różnym aspektom choroby. Każdego dnia dowiadujemy się więcej o tej chorobie i musimy nadal ciężko pracować, aby uzyskać więcej dostępnych szczepionek i terapii, które pomogą pokonać pandemię, krok po kroku, produkt po produkcie, mutacja po mutacji.

W kwestii obaw o działanie szczepionki AstraZeneca w przypadku osób starszych Emer Cooke stwierdziła:

– Zalecenie zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca opiera się na danych, które pokazują, że szczepionka zapewnia ochronę przed Covid-19 i zapewnia uspokajający profil bezpieczeństwa dla wszystkich osób. Szczepionka AstraZeneca jest łatwiejsza w obsłudze niż inne szczepionki na bazie mRNA pod względem transportu i przechowywania. Powinno to uprościć logistykę wprowadzania szczepionek w całej UE i miejmy nadzieję, że przyczyni się do zwiększenia liczby szczepień w państwach członkowskich.

Pojawiły się też obawy o skuteczność szczepionki, kiedy zjawią się kolejne mutacje, ale i o dostępność ich na rynku. Wtedy Emer Cooke powiedziała:

– Umowa z producentami, zapewnia kontrolowane i solidne ramy prawne dla nadzoru produkcji w ramach bezpieczeństwa farmakoterapii i innych obowiązków po zatwierdzeniu, w tym realizowaniu dostaw. Oznacza to, że firma ma prawnie wiążące zobowiązania do kontynuowania produkcji, monitorowania oraz aktualizacji preparatu. Rok później wiemy, że nie ma złotego środka, ale istnieją znaczące kroki i mile, które zostały i mogą zostać postawione. Są one niezbędne, aby zwiększyć liczbę dostępnych opcji dla systemów opieki zdrowotnej. Zatwierdzenie szczepionki AstraZeneca zapewniło jeszcze jedną opcję.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Potrzebny jest „Pu
Zakończenie prac Ko
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian