Szczepionka przeciw HPV zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim kobietom poniżej 25 roku życia

Wszystkie kobiety poniżej 25 roku życia będą teraz mogły otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), powiedział senator z Fine Gael.

Senator i rzecznik partii ds. zdrowia w Seanad Martin Conway przez ostatnie dwa lata prowadził kampanię na rzecz wyeliminowania wszystkich zarzutów związanych ze szczepionką HPV, w szczególności bardzo wysokich kosztów korzystania ze szczepionki.

Senator Conway powiedział:

– Decyzja rządu o usunięciu wszystkich barier kosztowych w dostępie do szczepionki HPV jest bardzo dobrą wiadomością. Szczepionka HPV ratuje życie, a im więcej kobiet zostanie zaszczepionych, tym więcej istnień zostanie uratowanych. Koszt otrzymania szczepionki przeciw HPV przez kobiety, które z niej nie skorzystały, gdy została zaoferowana w szkołach, wynosił od 400 do 600 euro, co jest bardzo drogie i stanowi barierę uniemożliwiającą kobietom samodzielne zaszczepienie. Od początku mojej kampanii mającej na celu usunięcie wszystkich kosztów, nawiązałam kontakt z wieloma nastoletnimi kobietami i ich rodzinami, które chciały otrzymać szczepionkę przeciwko HPV, ale po prostu nie było ich na to stać. Teraz kobiety będą mogły otrzymać tę szczepionkę. Nieżyjąca już Laura Brennan poświęciła ostatni okres swojego krótkiego życia, zachęcając młode kobiety i ich rodziny do zaszczepienia się przeciwko HPV. Jej rodzice kontynuowali tę kampanię. Wiem, że byli bardzo zaniepokojeni kosztami programu nadrabiania zaległości i uważali go za główną przeszkodę w osiągnięciu celu pełnego szczepienia. Rozmawiałem ostatnio z Larrym Brennanem, tatą Laury, a rodzina Brennanów cieszy się z tego rozwoju sytuacji. Sukces programu szczepień przeciwko Covid-19 w Irlandii, gdzie ponad 95% populacji zostało zaszczepionych – znajduje się wśród najwyższych na świecie – pokazał, że wahania dotyczące szczepień są bardzo niskie. W Irlandii panuje akceptacja, że ​​szczepionki działają, a pandemia pomogła to utrwalić. Teraz, gdy szczepionka HPV jest bezpłatna, powinniśmy dążyć do naszych celów, aby zaszczepić każdą kobietę w tym kraju poniżej 25 roku życia. Zachęcam każdą młodą kobietę, która nie otrzymała szczepionki przeciwko HPV, aby teraz to zrobiła.

***

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to rodzina bardzo powszechnych wirusów, które są przenoszone podczas kontaktu ze skórą, w szczególności podczas aktywności seksualnej, w tym seksu oralnego. Istnieje też ponad 100 rodzajów HPV i większość z nich nie powoduje żadnych problemów. Niektóre typy są jednak uważane za wysokiego ryzyka i zwiększają potencjał zapadalności na raka. Na przykład typy 16 i 18 mogą powodować raka szyjki macicy, a typ 16 jest powszechny w przypadku raka odbytu. Większość przypadków raka szyjki macicy i odbytu jest wywoływana przez wirus HPV, o czym należy pamiętać. HPV jest również silnie powiązany z wieloma innymi nowotworami, w tym z nowotworami jamy ustnej, gardła, sromu, pochwy oraz penisa. Jeśli infekcja HPV wysokiego ryzyka nie ustąpi lub nie jest leczona w odpowiedni sposób, lub osoba nie jest zaszczepiona, może uszkodzić DNA w komórkach. To z kolei powodować może podział komórek i niekontrolowany wzrost, co może prowadzić do raka. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael/Irish Cancer Society

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Byrne zapow
Londyn w Dublinie