Szczepionka poradzi sobie prawdopodobnie z nową odmianą wirusa

Taką opinię wyraził naukowiec, który brał udział w opracowaniu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

Dyrektor generalny BioNTech Profesor Ugur Sahin poinformował, że prowadzone są obecnie badania, które mają dać odpowiedź, czy szczepionka Pfizera, poradzi sobie z mutacją i czy da ochronę, jakiej spodziewają się twórcy preparatu. Profesor Sahin dodał, iż może się okazać, iż szczepionkę trzeba będzie lekko zmodyfikować, ale stanie się to szybko, bo już w około 6 tygodni, gdyż naukowcy, poznali mechanizmy walki z tym stosunkowo nowym wirusem. O ile szczepionka poddana zostanie modyfikacji, przejdzie przez proces ponownej oceny organów regulacyjnych, stwierdził Sahin, aby nie było żadnych zarzutów pod adresem firm farmaceutycznych, iż dopuszczają się manipulacji.

Profesor Ugur Sahin:

– Nie wiemy w tej chwili, czy nasza szczepionka jest w stanie zapewnić ochronę również przed tym nowym wariantem, ale ponieważ białka pokrywające zewnętrzną część wirusa są w 99 procentach takie same, jak dominujący szczep, BioNTech ma „naukowe zaufanie” co do jego skuteczności szczepionki. Z naukowego punktu widzenia jest wysoce prawdopodobne, że odpowiedź immunologiczna tej szczepionki poradzi sobie również z nowymi wariantami wirusa.

Obecnie BioNTech prowadzi badania, które potrwają około 2 tygodni, w a tym czasie, podda działaniu swojej szczepionki nowy szczep wirusa. Wg profesora Sahina, prawdopodobieństwo, że preparat opracowany przeciwko SARS-CoV-2, zadziała również na mutację, jest wysokie. Profesor wysnuł swoją tezę na podstawie innych badań, w tym tych, które prowadzone były na wcześniejszych mutacjach.

Profesor Ugur Sahin:

– Przetestowaliśmy szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 na około 20 innych wariantach wirusa z innymi mutacjami. Odpowiedź immunologiczna generowana po zastosowaniu naszej szczepionki zawsze dezaktywowała wszystkie formy wirusa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian