Szczepionka, nie będzie cudownym lekiem

Wiele osób na całym świecie czeka na pojawienie się szczepionki przeciwko koronawirusowi, ale są w błędzie. myśląc, że będzie to panaceum, które rozwiąże obecny problem.

Również szczepienia całej populacji, nie muszą przynieść spodziewanych efektów, a i nie można obecnie uważać, że pozbędziemy się wirusa raz na zawsze i wdrażając strategię masowych szczepień, pokonamy pandemię. Tak raczej się nie stanie, bo wirus SARS-CoV-2, zdolny jest do mutacji, więc przechodzić będzie zmiany, uzyskiwać odporność, mówi ekspert ds. zdrowia publicznego.

Wg profesora immunologii na Maynooth University Paula Moynagha:

– Istnieje poczucie, że pojawi się szczepionka, która rozwiąże problem. Z całą pewnością będzie to bardzo znaczący wkład w pomoc w walce z wirusem, ale jeśli chodzi o jego zatrzymanie i usunięcie wirusa oraz umożliwienie nam powrotu do całkowitej normalności, myślę, że to przesada.

Wirusy są specyficzną grupą zakaźną, mają swoje systemy obronne, a głównym jest właśnie zdolność szybkiej mutacji, co w konsekwencji może prowadzić do sytuacji, że pierwsza szczepionka, jaka się pojawi, straci swoją skuteczność w bardzo krótkim czasie.

Tym samym twierdzenia irlandzkiego rządu, że szczepionka, która może pojawić się w kraju jeszcze w tym roku, nie powinny być wypowiadane w sposób, sugerujący, że Covid-19, zostanie pokonany i na wyspie, ponownie będziemy mogli cieszyć się jego brakiem.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Covidowa szczepionka
Brexit nie może odr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian