Szczepionka na Covid nie rozwiąże problemu

Czołowy ekspert ds. zdrowia publicznego pisma medycznego BMJ Petera Doshi, a jednocześnie zastępca redaktora naczelnego twierdzi, iż szczepionka na koronawirusa, niczego nie zmieni.

Wg Pana Doshi, żadna z przygotowywanych obecnie szczepionek, nie ma na celu zmniejszenia poważnych następstw zakażeniem, więc nie będzie chronić przed hospitalizacją lub śmiercią. Co podkreślił w swoim tekście, potencjalna szczepionka, prawdopodobnie, nawet nie zapobiegnie zarażeniu się Covid-19, chociaż mami się nas opowieściami, że jej wynalezienie, będzie przełomem, który przyspieszy zakończenie pandemii.

Peter Doshi dodaje, że skuteczność niektórych szczepionek jest niska, a ta, która powstanie w odpowiedzi na Covid, może mieć skuteczność ok. 30%.

Redaktor Peter Doshi:

– Czy szczepionki Covid-19 uratują życie? Obecne badania nie dają nam odpowiedzi. Żadne z prowadzonych obecnie badań nie ma na celu wykrycia i zmniejszenia jakichkolwiek poważnych skutków, takich jak przyjęcia do szpitala, stosowanie intensywnej opieki lub śmierci. Szczepionki nie są też badane w celu ustalenia, czy mogą one przerwać przenoszenie wirusa.

Gwoli ścisłości należy dodać, że Peter Doshi, jest adiunktem na University of Maryland School of Pharmacy i specjalizuje się w dziedzinie badań farmaceutycznych oraz usług zdrowotnych, więc po przeglądzie wyników badań stwierdził, że preparaty, które mają być w przyszłości covidowymi szczepionkami, będą lepiej działać na łagodne formy zakażeń, niż w przypadkach ciężkich. Nie ma też wielu opracowań mówił dalej Doshi, czy korzyści ze szczepionki odczują seniorzy i osoby z grup podwyższonego ryzyka. Autor tekstu dodał też, iż wiele grup, wyłączonych zostało z badań klinicznych więc osoby starsze, kobiety w ciąży oraz grupy najbardziej narażone na zakażenie wirusem, co może z kolei sugerować, że szczepionka o ile powstanie, może być skuteczna dla stosunkowo niewielkiej populacji.

Pełny tekst Petera Doshi znajduje się TUTAJ>>>

Bogdan Feręc

Źr: BMJ.com

Polska-IE: Udostępnij
Czy irlandzkie banki
Na randkę z Faceboo
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian