Szczepionka Moderny w tym tygodniu

Krajowy ekspert ds. programu szczepień powiedział, że szczepionka produkowana przez firmę Moderna, dotrze do Irlandii w tym tygodniu.

Jak dodał przedstawiciel Zespołu ds. Szczepień, rząd zamówił w przedsprzedaży setki tysięcy dawek szczepionki Moderny, którą wcześniej warunkowo, zatwierdziła do użycia Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska. Informację potwierdza również minister zdrowia Stephen Donnelly, który dodał, że do kraju, trafi niebawem 875 000 dawek szczepionki produkowanej przez amerykańską firmę biotechnologiczną Modrena.

Szczepionka Moderny, powiedział następnie minister Donnelly, nie jest tak wymagająca, jak preparat Pfizer/BioNTech, gdyż wymaga transportu i przechowywania w temperaturze ok. -20 stopni Celsjusza, nie zaś ponad -70 stopni. To znaczne ułatwienie w czasie transportu, ale i w samym jej przechowywaniu i przygotowaniu do podania, dodał szef resortu zdrowia.

Profesor Karina Butler podzieliła się natomiast inną informacją i powiedziała, że rozpoczął się już proces zatwierdzania do użycia szczepionki AstraZeneca, a jej pojawienie na rynku, znacznie poprawi sytuację dostępności do preparatów zabezpieczających przed koronawirusem. Dokumenty, przekazane zostały Europejskiej Agencji Leków, a ta ocenia obecnie przydatność i bezpieczeństwo produktu Oxford/AstraZeneca. Decyzji w tej sprawie należy oczekiwać do końca stycznia, dodała Butler, która jest szefową National Immunization Advisory Committee, czyli Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień. Profesor Butler stwierdziła również, że szczepionkę AstraZeneca, można przechowywać w zwykłej lodówce, a odporność uzyskuje się na okres 6 do 18 miesięcy.

*

Wnioski nasuwają się same. Jeżeli nie powstanie preparat, zabezpieczający nas na stałe, szczepić będziemy się musieli corocznie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/BreakingNews

Polska-IE: Udostępnij
„W dzisiejszym św
Bez obaw – An Post
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian