Szczepionka Moderny już w kraju

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że dzisiaj do Irlandii przyleciała na pokładzie samolotu linii Aer Lingus, pierwsza partia szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Szczepionek jest niewiele, gdyż zaledwie 875 000 pojedynczych dawek, ale i te zostaną dobrze spożytkowane, mówił minister Stephen Donnelly. Szef resortu zdrowia dodał:

– Wspaniale jest widzieć pierwszą dostawę szczepionek Moderna w Irlandii. Pierwsza dostawa jest mała, ale liczy się każda szczepionka.

Szczepionka firmy Moderna jest obecnie drugą, jaka stosowana będzie w Irlandii, a rząd spodziewa się, iż wkrótce, ogólna ilość szczepionek będzie na tyle duża, że proces ich podawania, odbywać się będzie w pełni możliwości.

Szczepionka Moderny zatwierdzona została do użycia 6 stycznia, a Europejska Agencja Leków stwierdziła wtedy, iż dopuszcza preparat warunkowo.

Dyrektor wykonawcza EMA Emer Cooke:

– To nowoczesna szczepionka, która zapewnia nam kolejne narzędzie do przezwyciężenia obecnego zagrożenia. Świadectwem wysiłków i zaangażowania wszystkich osób i firm jest to, że otrzymaliśmy drugie pozytywne zalecenie dotyczące szczepień zaledwie rok od ogłoszenia pandemii przez WHO. Jeśli chodzi o szczepionkę i wszystkie leki, będziemy uważnie monitorować dane dotyczące bezpieczeństwa i jej skuteczności, aby zapewnić ciągłą ochronę obywateli UE. 

Szczepionka w Irlandii wydaje się bardzo potrzebna, bo o ile znacznie spadła ilość przypadków zakażeń i dzisiaj potwierdzono ich 3086, to odnotowanych zostało 46 zgonów spowodowanych koronawirusem.

Bogdan Feręc

Źr: Pa Media/NPHET/Dept. of Health

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Bez obaw – An Post
Irlandia wpuści tyl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian