Szczepionka dla uczniów od września

Gigant farmaceutyczny Pfizer spodziewa się, że już we wrześniu tego roku, uda mu się uzyskać zgodę na wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi dla uczniów.

Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o szczepionkę dla osób w wieku od 12 do 15 lat, a prace nad nią są bardzo zaawansowane i wkrótce, do organów regulujących rynki farmaceutyków na całym świecie, wpłynąć mają wnioski o zatwierdzenie produktu przeciwko Covid-19, a przeznaczonego dla grupy młodszej.

Specyfik odpowiadać ma wyśrubowanym normom, jakie obowiązują w przypadku leków i preparatów medycznych przeznaczonych dla dzieci oraz młodzieży, a będzie też przystosowany dla tej grupy wiekowej, żeby chronić dzieci w najpełniejszy sposób. Jeżeli Pfizer uzyska zgodę na dystrybucję preparatu, powinien on trafić do rąk lekarzy już we wrześniu, więc wraz z początkiem roku szkolnego, a to oznacza, że wtedy, będą mogły rozpocząć się szczepienia uczniów.

Irlandzki oddział Pfizera zapewnił, iż stara się, aby znacznie zwiększyć produkcję i dostarczać potrojone ilości covidowej szczepionki do Irlandii, o czym na spotkaniu z szefem HSE dr. Paulem Reidem, powiedział dyrektor Pfizer Ireland. Oznacza to, że o ile Pfizer dotrzyma słowa, do Irlandii w okresie następnych trzech miesięcy trafi ponad 2,21 milionów pojedynczych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Dr Paul Reid stwierdził natomiast, iż taka ilość w połączeniu z dostawami innych szczepionek, pozwoli na podanie przynajmniej jedne dawki wakcyny 80 proc. stałych mieszkańców Irlandii i to już do końca czerwca tego roku.

HSE spodziewa się jednocześnie, iż cały program szczepień zakończony zostanie w jego fazie głównej, do października 2021 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish banking senti
Covidowa przepustka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian