Szczepienia znacznie poniżej celu

Kiedy premier i wicepremier mówili, iż spodziewają się, że zaszczepione do czerwca zostanie 80% populacji Irlandii, z całą pewnością były to ich życzenia, czego potwierdzenie będziemy mieli dzisiaj.

Przed Komisją Zdrowia Oireachtas stawi się w godzinach przedpołudniowych szef HSE dr Paul Reid, a powie parlamentarzystom, że sytuacja, nie jest zbyt ciekawa. Głównym powodem opóźnień w podawaniu szczepionek, bo na tym koncentrować się będzie wypowiedź dr. Reida, jest nieodpowiednia ilość dostaw, a jak się przewiduje, w pierwszym kwartale tego roku, do Irlandii, dostarczonych będzie mniej niż połowa spodziewanych dostaw.

W styczniu grupa zadaniowa ds. szczepień twierdziła, że do kraju, sprowadzonych zostanie w pierwszych trzech miesiącach roku prawie 1,7 mln pojedynczych dawek szczepionki przeciwko Covid-19, ale te założenia są raczej mało realne, skoro do końca lutego na wyspie pojawiło się ich zaledwie 520 000. Do końca marca, do kraju, trafić mogą kolejne partie szczepionek, co zwiększy ilość do maksymalnie 850 000.

Niedobory wynikają ze zmniejszonych ilości wakcyn, jakie dostarczają do Irlandii firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca, a jak dowiedzą się dzisiaj od dyrektora generalnego HSE posłowie i senatorowie, terminy dostaw, producenci zmieniali już 20 razy.

*

Między innymi dlatego, rząd powinien zmienić i to już teraz swoje założenia, więc zrewidować przewidywania o ilości osób zaszczepionych do wakacji. Nie wydaje się w świetle tych informacji, aby przed okresem letnim, udało zaszczepić się większości mieszkańców Irlandii, nie mówiąc już o 80 proc. Tym samym, proces szczepień, może przeciągnąć się do końca roku, a i trwać również w kilku pierwszych miesiącach roku kolejnego, a to zwiastuje, długi okres ograniczeń.

Mój prywatny komentarz do planu szczepień:

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Revenue daje ostatni
Południe i zachód
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian