Szczepienia w dobie pandemii – medyczne fake newsy groźne niczym wirus?

Zachęcamy do obejrzenia konferencji prasowej na temat problematyki szerzenia się dezinformacji w czasie pandemii i związanych z nią zagrożeń, zorganizowanej w PAP przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. (materiał zlecony).

Zaproszeni goście:

  • prof. dr hab. n.med. Jarosław Pinkas – konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego; dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego;
  • prof. dr hab. Dariusz Jemielniak – Katedra Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym, Akademia Leona Koźmińskiego;
  • prof. dr hab. n.med. Teresa Jackowska – konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/mqdxSWf5.html

Podczas konferencji prof. Jarosław Pinkas, prof. Dariusz Jemielniak oraz prof. Teresa Jackowska debatowali, jak zachęcać do szczepień, szczególnie młodych ludzi.

– Obecnie jako społeczeństwo jesteśmy bombardowani informacjami. Coraz częściej z trudem wielu osobom przychodzi odróżnienie prawdy od kłamstw. Obecna z nami od wieków dezinformacja w dzisiejszych czasach za sprawą Internetu nabrała charakteru infodemii. 56 krotny wzrost ilości podróży turystycznych w latach 1950 – 2018 spowodował, iż świat stał się globalną wioską, w której ograniczenie szerzenia się wirusa to wyzwanie, z którym należy mierzyć się wspólnie. W 2020 roku dostarczano codziennie 250 nowych publikacji na temat COVID-19 i 160 publikacji dotyczących koronawirusa – to pokazuje jak mocno świat nauki zaangażował się w walkę z pandemia, ale również jak bardzo wiedza na temat wirusa ulegała zmianie – podkreślił prof. Jarosław Pinkas.  

O narastającej liczbie nonsensów, z którymi stykamy się na co dzień w sieci mówił prof. Dariusz Jemielniak, który na co dzień bada treści pojawiające się w social mediach. Podkreślał, iż dezinformacja ma swoje źródło zarówno w kraju jak i zagranicą, dla wielu stanowi po prostu źródło zarobku. 

Wszyscy prelegenci wspólnie uznali, że największym wyzwaniem dzisiejszego systemu szczepień jest przekonanie wahających się. Profesor Teresa Jackowska podkreśliła rolę, jaką w procesie szczepień pełnią lekarze wraz z całym personelem medycznym, wskazując że empatyczne podejście do każdego pacjenta pozwala na zwiększenie zaufania do szczepień. 

– Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych. Warto przekonywać do szczepień – podkreślił na koniec konferencji prof. Jarosław Pinkas. 

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG II.

Żródło informacji: CMKP

Za materiał zlecony opublikowany w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Polska-IE: Udostępnij
LOT PRZEDŁUŻA MOŻ
Polska będzie jedny
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian