Szczepienia rozpoczną się 11 stycznia

Stworzenie szczepionki, dostawa na wyspę to jedna z części całej szerokiej akcji szczepień, gdyż jak dodaje HSE, dalsze części też są dosyć trudne.

Wg Health Service Executive podczas całego programu szczepień logistyka jest najważniejsza, ponieważ szczepionka wyprodukowana przez Pfizer/BioNTech, wymaga specjalnego traktowania, czyli m.in. przechowywania w bardzo niskiej temperaturze. Kiedy specyfik przygotowywany jest do szczepienia, także należy traktować go dosyć specjalnie, a to za sprawą jego okresu przydatności przed podaniem. Po rozmrożeniu szczepionka przeciwko koronawirusowi, nie może być przetrzymywana dłużej, niż 5 dni od wyjęcia z zamrażarki. To z kolei wymaga doskonałej koordynacji w podawaniu jej osobom, które zdecydują się na zaszczepienie.

Podobnie będzie wśród mieszkańców domów opieki i personelu, który tam pracuje, bo obecnie przygotowania koncentrują się na nich, czyli na 583 domach, w których znajduje się ok. 70 000 osób, wliczając w to personel. Szczepieniami tej grupy zajmie się 345 pracowników wyznaczonych przez HSE, a każde ze szczepień, co przyjęto za standardowy czas podania szczepionki, to 12 minut, a w konsekwencji, każdy ze szczepiących, poda wakcynę 35 osobom dziennie. Podający szczepionki w domach opieki, podzieleni zostaną na trzy- lub czteroosobowe zespoły, w których przynajmniej dwie osoby podawać będą preparat, natomiast kolejna osoba, przez 15 minut, obserwować będzie pacjenta i sprawdzać, czy nie występują u niego efekty niepożądane.

Co więcej, każdy z zespołów będzie musiał do szczepień zapewnione mieć specjalne pomieszczenie oraz miejsce, gdzie obserwowany będzie pacjent po szczepieniu. Mieszkańcy i personel domów opieki, będą musieli też wyrazić zgodę na poddanie się dwukrotnemu szczepieniu, w odstępie 21 dni. Szczepienia w domach opieki, prowadzone będą przez 7 dni w tygodniu, aby przyspieszyć cały proces, ale i tak wydaje się, że cała akcja szczepień, będzie raczej długotrwała.

Po przesłaniu tych informacji do zarządów domów opieki, ich władze stwierdziły, że akcja szczepień, nie będzie przebiegać odpowiednio szybko, a i sam proces szczepień, rozpocznie się z opóźnieniem, bo dopiero 11 stycznia. HSE odpowiedziało na ten zarzut, iż musi się do szczepień odpowiednio przygotować, w sposób zapewniający bezpieczeństwo, przygotować szczepionki i cykl szczepień.

Do wcześniejszego rozpoczęcia szczepień, wytypowanych zostało kilka domów opieki, a te od 4 stycznia rozpoczną program, i na tych właśnie, sprawdzi się, czy założenia HSE, mają rację powodzenia, i czy nie trzeba będzie zmodyfikować planów szczepień pensjonariuszy domów opieki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Przyłbice nie chron
Rząd przyspiesza pr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian