Szczepienia przypominające już zimą?

HSE rozważa obecnie możliwość wprowadzenia w kraju szczepień przypominających, a jednocześnie opracowuje plan wprowadzenia takich szczepień, o ile okażą się konieczne.

Władze HSE stwierdziły, że muszą być przygotowane na taką ewentualność, więc plan być musi gotowy. Zarząd Służby Zdrowia jest też zdania, iż szczepienia przypominające, przede wszystkim dla osób starszych, wrażliwych i niezbędnych, mogą być potrzebne już tej zimy, co stało się przyczynkiem do opracowania praktycznych programów szczepień dla wyznaczonych grup społecznych.

Program szczepień przypominających, oczywiście wg HSE, mógłby zacząć działać już w listopadzie lub grudniu tego roku, jednak źródła zaznaczają, że żadna decyzja w tej sprawie, nie została jeszcze podjęta. Mówi się natomiast, iż zostanie wydana, o ile okaże się, że dodatkowe szczepienia są potrzebne, by wzmóc ochronę zaszczepionych.

Podczas opracowania planów bierze się pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne kraju, ale i zachowanie jego zdolności do zachowania niezbędnej siły roboczej w sprawności, a także zdolności punktów masowych szczepień, które miałyby podawać szczepionki przypominające.

Szczepienia przypominające zaoferowane zostaną również osobom, które wcześniej otrzymały preparat AstraZeneca, a wtedy otrzymają, wakcynę Pfizera. Takie zalecenie miało pojawić się po posiedzeniu Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień, który doradza rządowi w kwestii podawania szczepionek.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
HSE i Departament Zd
Weekendowe burze