Szczepienia przeciwko grypie wg Fine Gael

Szczepienie przeciw grypie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, powiedział przedstawiciel ugrupowania koalicyjnego.

Ludzie powinni porozmawiać ze swoimi lekarzami pierwszego kontaktu i farmaceutami na temat zaszczepienia się na grypę, co jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, powiedział poseł Fine Gael.

Wybrany z okręgu Dublin Rathdown poseł Neale Richmond stwierdził:

– Kiedy walczymy z pandemią Covid, ważne jest, aby podjąć każdy krok w celu zmniejszenia zagrożenia corocznym sezonem grypowym. Rząd rozszerza zakres bezpłatnych szczepień dla wszystkich osób z grup ryzyka, w tym pracowników służby zdrowia, oraz wszystkich dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Z przekazanych mi informacji wynika, że ​​HSE złożyło zamówienia na 1,35 miliona dawek czterowalentnej szczepionki* przeciwko grypie (QIV), na nadchodzącą zimę. Ta szczepionka będzie dostępna dla wszystkich osób z grupy ryzyka od 6 miesiąca życia. HSE zamówiło również 600 000 dawek żywej atenuowanej szczepionki** i przeciw grypie (LAIV), która jest dostarczana w postaci kropli do nosa zamiast zastrzyków i będzie dostępna dla wszystkich dzieci w wieku od 2 do 12 lat włącznie. Pierwszy cykl dostaw szczepionek przeciwko grypie QIV do wszystkich placówek (lekarzy, farmaceutów, domów opieki itp.), rozpoczął się 17 września, a dostawy do wszystkich placówek odbywały się co dwa tygodnie. Pod koniec drugiego cyklu dostaw w zeszłym tygodniu około 800 000 dawek szczepionki przeciw grypie zostało dostarczonych do ponad 3000 miejsc w całym kraju. Oznacza to wzrost o 25% ilości dostarczonej szczepionki w porównaniu z rokiem 2019. Do tej pory wszystkie zakłady otrzymały 75% ilości wykorzystanej w zeszłym sezonie, a dodatek na trzecią dostawę, która rozpoczęła się od 15 października, zwiększy go do 90%. Kolejne zapasy będą dostępne w czwartej rundzie dostaw. Dostawy dziecięcej szczepionki przeciw grypie rozpoczęły się 28 września i zgodnie z planem do połowy października spodziewane jest całkowite zamówienie na 600 000 dawek. Jednak to nie koniec. Osoby nieobjęte publicznym programem szczepień mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie od lekarzy rodzinnych i farmaceutów na zasadach prywatnych. Jest dużo zapasów i wzywam wszystkich, aby porozmawiali ze swoimi lekarzami rodzinnymi i farmaceutami o szczepieniu przeciw grypie. Masz zarezerwowane miejsce na szczepionkę, prawda?

* Szczepionka ta jest inaktywowana, zawiera antygeny powierzchniowe wirusa grypy 4 szczepów, namnożone w zarodkach kurzych. Zapewnia czynne uodpornienie przeciw 4 szczepom wirusa grypy i z tego powodu określana jest jako czterowalentna.

** Atenuacja – sztuczne otrzymywanie odmian patogenów (wirusów, grzybów, bakterii) o znacznie obniżonej wirulencji przy równoczesnym zachowaniu ich oddziaływania immunologicznego na organizm. Stosuje się ją w celu wyprodukowania szczepionki.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
MEN: Kolejne środki
Małe sklepy liczą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian