Szczepienia powinny być obowiązkowe

Coraz częściej słychać w Europie opinie, że szczepienia przeciwko koronawirusowi, powinny być obowiązkowe.

Istotą walki z pandemią koronawirusa stały się obecnie szczepionki, które nie chronią w pełnym znaczeniu tego słowa, ale dają możliwość łagodnego przebiegu choroby Covid-19. Naukowcy twierdza jednak, a pochodzą z całej niemal Unii Europejskiej, w tym z Polski oraz Irlandii, że szczepionka, powinna być podana wszystkim mieszkańcom UE. Tylko takie podejście zapewni trzymanie wirusa pod kontrolą, co w konsekwencji do minimum ograniczy jego działalność w Europie.

W tej sprawie dosyć szeroko wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej kardiolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jest zdania, że szczepienia, wyeliminowały z naszego życia wiele groźnych chorób, a to tylko dlatego, że są lub były obowiązkowe.

Profesor Maciej Banach:

Objęte kalendarzem szczepień obowiązkowe zabiegi spowodowały, że praktycznie nie mamy odry, różyczki, ospy, gruźlicy, wirusowego zapalenia wątroby typu B i wielu innych chorób. Jeżeli wiemy o tym, że szczepienia na COVID-19 mogą być sezonowe, a ludzie nie będą chcieli się szczepić, to albo będziemy w ciągłej pandemii, która rozwinie się na świecie, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie będącej następstwem zakażenia koronawirusem. Nie mamy już wyjścia. To, że każdy może wymyślić nieprawdziwą historyjkę o COVID-19, szczepieniach i powielić ją po tysiąckroć na swoim profilu społecznościowym, jest po prostu niesłychane i powinno podlegać penalizacji. Historyjkę, która jest nie tylko kłamstwem i oszustwem, ale ma straszne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli ktoś ma zasięg sto tysięcy osób, to ci ludzie „pójdą” za tym, uwierzą – a uwierzą, bo większość internautów nie weryfikuje tych informacji. Jestem przerażony tym, co się dzieje. Ludzie wychodzą z założenia, że jeśli ktoś ma sto tysięcy obserwatorów, to należy go uznać za eksperta, osobę, która wie wszystko w danym temacie, mimo że nie ma wykształcenia kierunkowego i kompetencji. Nagle portale społecznościowe spowodowały, że osoba uzurpująca sobie prawo – z powodu liczby obserwujących – do miana „eksperta” jest ważniejsza od kogoś, kto opublikował setki, czy tysiące zweryfikowanych przez specjalistów prac naukowych, lub ktoś – kto zajmuje się leczeniem danej grupy pacjentów przez lata. To jest po prostu niebezpieczne.

Profesor Banach jest przekonany, że opcję obowiązkowych covidowych szczepień, należy rozważyć i to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a nawet na świecie.

Profesor Maciej Banach:

Obowiązkowe szczepienia to jeden z pomysłów na skuteczne zwalczanie koronawirusa. Nie wiem, czy najlepszy, ale jestem jego zwolennikiem. Przecież już półtora roku zastanawiamy się, jak walczyć z pandemią. Naprawdę nie chciałbym podobnych dyskusji prowadzić za 2-3 lata, przy okazji kolejnej fali.

Zdanie profesora Banacha, nie jest ewenementem, bo i na taką możliwość uwagę zwracają eksperci ds. epidemiologii i zdrowia publicznego w kilku krajach Unii Europejskiej, a w tej sprawie, planuje się nawet przeprowadzenie specjalnej konferencji, w której udział wezmą specjaliści. Mówi się też, iż potrzebny jest mocny głos środowiska lekarskiego, by zwrócić uwagę polityków, że łagodne podejście do tematu szczepień przeciwko Covid, może przynieść więcej szkód, niż wydaje się to teraz.

Bogdan Feręc

Źr: PAP

Zdj: EPA

Polska-IE: Udostępnij
Minister planuje ref
Potrzebne jest zdecy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian