Szczepić, czy nie szczepić – oto jest pytanie

Europejski organ regulacyjny pojął decyzję, o dopuszczeniu do użycia szczepionki Oxfrod/AstraZeneca.

Niemiecki odpowiednik Europejskiej Agencji Leków uznał, że szczepionka produkowana przez AstraZeneca, nie jest odpowiednia dla osób powyżej 65 roku życia i wystąpił do EMA, aby i ten organ uwzględnił opinię niemieckich władz medycznych. Tak nie się stało i brytyjski preparat, dozwolony został do podawania osobom, które ukończyły 18 rok życia.

Obecnie obawy niemieckich organów ds. regulacji produktów medycznych przeniosły się na grunt irlandzki, więc władze medyczne Republiki, w tym resort zdrowia, NPHET i HSE oraz Health Products Regulatory Authority, zastanawiają się, czy szczepionkę AstraZeneca, podawać również osobom, które ukończyły 65 lat, czy też pójść drogą Niemiec?

Jak już wcześniej informował Departament Zdrowia, szczepionka AstraZeneca, miała być podstawową, która pozwoli na podawanie jej masowo, gdyż nie wymaga nadzwyczajnych działań podczas transportu i przechowywania. Co istotne, szczepionka ta, po jej otwarciu, może być przechowywana przez około 3 miesiące w warunkach chłodniczych, więc preparat, nie musi być zużyty w kilkanaście godzin po jego otwarciu.

Irlandia jest też w pewnym kłopocie, kiedy AstraZeneca poinformowała, iż zmniejszy dostawy do poszczególnych państw, a powodem są zmiany na liniach produkcyjnych. Wcześniej, Republika, miała otrzymać 600 000 szczepionek z Wielkiej Brytanii, a obecnie producent deklaruje, iż dostarczy ich zaledwie połowę. Minister zdrowia Stephen Donnelly zmodyfikował też swoją ostatnią wypowiedź, w której wyrażał nadzieję, że w terminie zakładanym przez rząd, uda się zaszczepić mieszkańców wyspy, gdyż teraz, nie jest już tego pewien.

Pierwsza partia szczepionki produkowanej przez AstraZeneca trafi do Irlandii za nieco ponad tydzień, dodał minister Donnelly, a do tego czasu, pojawi się decyzja w kwestii podawania jej osobom 65+.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Próba wyjazdu zagra
Viagra jest już dos
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian