Szczegółowa mapa podróży pojawi się w poniedziałek. Ograniczenia podróży pozostaną

Minister zdrowia Stephen Donnelly zapewnił, że w najbliższy poniedziałek opublikuje „zieloną listę” państw, z których po przyjeździe do Irlandii, nie będzie obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna.

Minister dodał również, że opublikowane zostaną także porady dla podróżnych, by ci mogli się właściwie zabezpieczyć podczas podróży poza granice Irlandii oraz podczas wypoczynku, a i wyjaśnione zostaną wszelkie nieścisłości, jakie pojawiły się do tej pory. Informacja ma być kompleksowa, mówił dalej szef resortu zdrowia, a na liście, znajdą się kraje, które irlandzki rząd uznał za stosunkowo bezpieczne dla podróżnych z Irlandii.

Co ciekawe, ostateczna decyzja w sprawie listy, zapadnie dopiero na specjalnym, niedzielnym posiedzeniu gabinetu, bo wtedy Ministerstwo Zdrowia, otrzyma najnowsze rekomendacje Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego w innych państwach.

Minister Stephen Donnelly poinformował, iż na liście, w większości znajdą się kraje, gdzie odsetek zachorowań jest porównywalny z danymi z wyspy lub jest niższy. Ministerstwo Zdrowia zasugerowało też, że raczej nie będzie rekomendować spędzenia w tym roku wakacji w Irlandii, gdyż spoczywa na nim obowiązek ochrony mieszkańców Irlandii.

Ta ostatnia, wieloznaczna wypowiedź szefa Ministerstwa Zdrowia może sugerować, że kwarantanna obowiązywać będzie jeszcze przez długi czas, a dotknie podróżnych z wielu państw. Stephen Donnelly dodał, iż opinia Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego jest aktualnie taka, by ilość podróży zagranicznych, utrzymać na poziomie niskim.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij...
Dziwny, bezdecyzyjny
K. Bosak: Dialog z U
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish