Szanowny Pan poseł – właściciel ziemski

Często mówi się, że nieudacznicy idą do polityki, by w ogóle znaczyć coś w społeczeństwie, ale tej zasady, raczej nie można zastosować do posłów i senatorów w Irlandii, bo to ludzie ze smykałką do interesów.

Tak jest w przypadku wielu parlamentarzystów obecnej kadencji, a ich majątek liczony ogółem, w którego skład wchodzą grunty i nieruchomości, szacowany jest na 85 mln €, czego dowiadujemy się z opracowania analityka finansowego Karla Deetera. W gronie osób, które zasiadają w Oireachtas, znajdziemy te, które mogą pochwalić się aktami własności zaledwie jednej lub dwóch nieruchomości, ale są też takie, do których idealnie pasuje stwierdzenie właściciel ziemski.

Tak jest w przypadku niezależnego posła z Kerry Michaela Healy-Rae, bo jego majątek w nieruchomościach ocenia się na 4,7 mln €. Poseł wynajmuje 16 nieruchomości, a w skład tych posesji wchodzą domy wiejskie, apartamenty i zwykłe domy, ale na tym nie kończy się stan posiadania posła, bo jest też właścicielem ponad 100 akrów ziemi rolnej i lasów.

Z ogólnej liczby 160 posłów jeden na czterech to właściciel gruntu lub osoba inwestująca w nieruchomości, a są też tacy, którzy mają już cztery, albo więcej nieruchomości, a te wynajmują. Seán Haughey z Fianna Fáil posiada lokale o łącznej wartości 2,8 mln €, a nie można ich zaliczyć do kategorii domów, bo są to duże obiekty mieszkalne w Kinsealy i Portmarnock. Podobnie jest w przypadku byłego ministra z Fien Gael Michaela Creeda, który wynajmuje lokal, a tym są trzy niezależne mieszkania w Cork. Creed ma również dwie inne nieruchomości, a jego majątek szacuje się na 1,1 mln €.

Także posłowie opozycyjni mogą szczycić się dobrym zabezpieczeniem mieszkaniowym, jak np. poseł Johnny Guirke z Sinn Féin, bo ów ma cztery nieruchomości, z czego trzy są jego własnością, natomiast nad czwartą nadzór właścicielski sprawuje firma, w której poseł jest dyrektorem.

Właścicielami ziemi lub lokali mieszkalnych są też ministrowie, więc szef Departamentu Zdrowia Stephen Donnelly wynajmuje obecnie dwie nieruchomości, a minister stanu z Fine Gael Peter Burke, kupił w ubiegłym roku 22 hektary ziemi. Minister Coveney pozbył się mieszkania w Cork i przestał być landlordem. Inni członkowie Fine Gael, w tym były minister obrony Paul Kehoe, posiada dwa mieszkania w hrabstwie Wexford i mieszkanie w Dublinie, a poseł John Paul Phelan ma 50 procent udziałów w wynajmowanym mieszkaniu w Dublinie. Również poseł Martin Heydon wynajął nieruchomość w hrabstwie Wexford, a jej wartość to 4,2 mln €, chociaż poseł twierdzi, że ten lokal już sprzedał.

Tak samo w Fianna Fáil znajdziemy wielu właścicieli domów oraz gruntów, a do tych zaliczyć możemy również ministra stanu ds. europejskich Thomas Byrne oraz wiceministra rolnictwa Charliego McConaloga.

Takich posłów, więc wynajmujących mieszkania, znajdzie się też wśród reprezentantów Partii Zielonych, a Brian Leddin, zarejestrował się w dokumentacji Dáil, jako landlord wynajmujący dom w Limerick. Niezależny poseł z Galway Sean Canney, wynajmuje, w tym miesicie cztery lokale,  natomiast Noel Grealish, wynajmuje mieszkanie w Claregalway. Posłanka Carol Nolan wynajmuje niewielki domek w hrabstwie Offaly, a TD Peter Fitzpatrick wynajmuje ziemię w Dundalk w hrabstwie Louth.

Część posłów i senatorów poinformowała w tym roku władze Oireachtas, że pozbyli się swoich nieruchomości lub gruntów, a w niektórych przypadkach padało stwierdzenie, iż zmienił się stan właścicielski.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish woman who sav
Przyszłoroczne waka

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>