Sytuacja zaczęła się poprawiać, spadek ilości zakażeń SARS-CoV-2

Krajowy Zespół do Zdrowia Publicznego stwierdził, że sytuacja covidowa w kraju zaczęła się normalizować i widać już pozytywne efekty wprowadzonej blokady.

Wg NPHET, wskaźnik transmisji „R”, czyli przekazywania wirusa przez osobę zakażoną, kolejnym, jest obecnie bliska 1, a to oznacza, znacznie lepszy wynik, niż było to przed wprowadzeniem piątego stopnia ograniczeń. National Public Health Emergency Team jest też zdania, że nie można jeszcze powiedzieć o pełnym sukcesie, jednak są wskazówki, że sytuacja w kraju została opanowana, a do końca listopada, ilość zakażeń spadnie do poziomu, który będzie można nazwać średnim lub nawet niskim stopniem zagrożenia.

Jeżeli pod uwagę weźmiemy ogólne trendy krajowe, to można już mówić, o pewnych oznakach sukcesu, ale Zespół zaniepokojony jest wskaźnikiem zakażeń i zachorowań na Covid-19 wśród osób starszych, przede wszystkim przebywających w domach opieki. W tym zakresie jest dużo do zrobienia, powiedział naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Holohan uważa, że społeczeństwo, nadal powinno stosować się do wszelkich zaleceń medycznych, a informacje o poprawie, traktować z dużą rezerwą, bo wszystko może się zmienić i to w krótkim czasie. Wpływ na ilość zakażeń będzie miała z całą pewnością pogoda i chłód oraz duża ilość wilgoci w powietrzu, co daje dobre warunki do rozprzestrzeniania się różnych wirusów, a te długo utrzymują się w powietrzu.

Dr Holohan wezwał, aby nadal używać maseczek tam, gdzie jest to zalecane, a można je również nakładać w otwartych miejscach publicznych.

Wczoraj w związku z koronawirusem zanotowano 6 zgonów, a Covid-19 stwierdzono u 772 nowych osób.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET

Polska-IE: Udostępnij
Konsultanci zdrowia
Ubranka to też rzec
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian