Sytuacja się poprawia, ale Departament Zdrowia nadal obawia się wzrostu zachorowań

Ministerstwo Zdrowia na swojej wieczornej konferencji prasowej poinformowało o znacznym spadku przypadków śmiertelnych i zachorowań powodowanych koronawirusem.

Wg danych pochodzących z Ministerstwa Zdrowia, wczoraj odnotowano 88 nowych przypadków zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, co podniosło ogólną ilość osób z potwierdzonym koronawirusem do 24 200 przypadków. Były też wczoraj 4 przypadki śmiertelne i tutaj władze medyczne także łączą to z zakażeniem koronawirusem, a ogólną ilość zgonów z tego powodu określono na 1547 osób.

Ministerstwo Zdrowia z zadowoleniem przyjęło taki wynik i podkreśla, że do ideału nadal jest daleko, przynajmniej pod względem śmiertelności, to są przesłanki, że Covid-19 wygaśnie w Irlandii w krótkim czasie.

Minister Zdrowia Simon Harris i lekarz naczelny kraju dr Tony Holohan wyrazili też obawy i są zdania, że o ile mieszkańcy kraju zbyt pochopnie podejmą decyzję o zakończeniu samoizolacji, nie będą stosować się do zaleceń władz medycznych, a i spotykać w większych, niż zalecane grupach, może dojść do wzrostu zachowań, a tego nie życzy sobie ani Departament Zdrowia, ani raczej nikt z mieszkańców wyspy.

Problemem do rozwiązania, jak zaznaczył minister Harris, pozostaje jeszcze kwestia badań, głównie pracowników przemysłu mięsnego i spożywczego, bo tu w ostatnich dniach pojawił się problem. Ministerstwo Zdrowia poprzez swoje służby sanitarne ustaliło, iż część, chociaż niewielka, zakładów mięsnych i przetwórczych, miała problemy z dostosowaniem i przestrzeganiem zasad, jakie wprowadzono na czas pandemii. W tych zakładach istniały, ale nie były przestrzegane reguły określane, jako zabezpieczające przed koronawirusem, co doprowadziło do wytworzenia sytuacji z dużą ilością zakażeń wśród pracowników. Obecnie, co podkreślił w swojej wypowiedzi dr Tony Holohan, są pod ścisłym nadzorem, a monitoring tych miejsc prowadzą wyznaczeni pracownicy HSE.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Były kolejki, ale n
Kto wytwarza irlandz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish