Sytuacja nie wygląda różowo

W Irlandii toczą się dyskusje, w jaki sposób na ilość zakażeń w kraju wpływa nowy szczep wirusa SARS-CoV-2, ale niezależnie od tego, czy ma wpływ, czy nie, ilość chorych na Covid rośnie.

Ostatnie dane mówią, że wczoraj zanotowano 3394 przypadki zakażeń i 4 zgony, więc to znacznie więcej, niż było podczas pierwszego, marcowo-kwietniowego uderzenia. Niektórzy członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego twierdzą, że to dopiero początek rekordowych poziomów zachorowań, a w tej grupie jest m.in. szef rządowej grupy ds. modelowania epidemiologicznego profesor Philip Nolan.

Z równym niepokojem na wzrost ilości zakażeń patrzy naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, który stwierdził, że sprawa wygląda bardzo źle, a wcześniejsze obawy, zaczynają się sprawdzać.

O stan służby zdrowia i możliwości leczenia pacjentów, zarówno tych z Covid-19, jak i innych, obawia się szef HSE dr Paul Reid, który stwierdził wczoraj wieczorem, że szpitale, powoli tracą możliwości leczenia, a oddziały są już na granicy ich możliwości.

Część ekspertów ds. zdrowia publicznego jest zdania, że nie można winić brytyjskiej mutacji wirusa za wzrost zakażeń na wyspie, a winnego wskazują w innym miejscu i ma on siedzibę w Leinster House. Tak, chodzi o rząd, który zdjął rygory wraz z 1 dniem grudnia ubiegłego roku, a to doprowadziło do wielu kontaktów i przenoszenia wirusa w społeczeństwie.

Wyraźnym krytykiem postępowania gabinetu jest obecnie lider Partii Pracy Alan Kelly, który oficjalnie powiedział, iż odpowiedzialnym za dramatycznie wysoki poziom zakażeń, jest premier Micheál Martin i jego rząd.

Niezależnie od tego, czy winny jest rząd, my, czy wirus, sprawa zaczyna być niepokojąca, bo o ile wskaźniki zakażeń nadal będą wzrastać, chorzy z ciężkimi postaciami Covid-19, trafiać do szpitali, system lecznictwa zamkniętego w Irlandii, może się załamać, a to będzie wyrokiem dla wielu osób.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Annie Lynch ma się
Varadkar złamał co
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian