Sytuacja na brytyjskiej granicy zaczyna się normalizować

W piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps napisał na Twitterze, iż sytuacja na granicy z Francją zaczyna się stabilizować i można mówić, że większość ciężarówek opuściła już Wielką Brytanię.

Minister Shapps twierdził, że przez Eurotunel przejechało do Francji około 4500 ciężarówek, a na tę przeprawę miało czekać ich około 5000. Te dane mogły być jednak nieścisłe, ponieważ kierowcy czekali w kilku miejscach, a w pewnym momencie wytworzył się chaos, który uniemożliwiał przeprowadzenie dokładnych obliczeń.

Minister Grant Shapps na Twitterze:

– Dziękuję wszystkim przewoźnikom w Kent za cierpliwość i wszystkim na miejscu, którzy niestrudzenie pracują, aby pomóc po tym, jak francuska granica została nagle zamknięta. Przeprowadzono ponad 10 000 testów i ponad 4500 samochodów ciężarowych jest z powrotem za kanałem La Manche.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, ile ciężarówek czeka na odprawę i wjazd do tunelu, ale uważa się, że zator zniknie dzisiaj i sytuacja powróci do normalności. Jak dodaje brytyjskie Ministerstwo Transportu, może być też tak, że rozwiązanie problemów granicznych potrwa jeszcze kilkadziesiąt godzin, ponieważ po informacji o ponownym otwarciu granicy z Francją, do miejsc odprawy zaczęły przybywać kolejne ciężarówki, które oczekiwały na tę decyzję w swoich bazach na ternie Królestwa.

W brytyjskich mediach podkreślano fakt, że największą grupę oczekujących stanowili polscy kierowcy, podobnie jak stanowią ją obecnie, mówi komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Na słowa pochwały zasługuje brytyjska Polonia, która zareagowała w sposób wręcz idealny i skrzyknęła się poprzez łącza internetowe, organizując pomoc dla kierowców oczekujących na otwarcie granicy. Pomoc była różnego rodzaju, gdyż kierowcom, nie tylko Polakom, dostarczano żywność, napoje, ale również inne artykuły pierwszej potrzeby. Nasza placówka dyplomatyczna w Wielkiej Brytanii również pomagała, ale krytykowana była, za pewnego rodzaju opieszałość w działaniach oraz mówiono, że „kanapeczki i kilka butelek wody mineralnej, to żadna pomoc”.

Bogdan Feręc

Źr: Polska Agencja Prasowa

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Mosbacher: złożył
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian