System testowania koronawirusowego jest niewydolny

HSE w tajemnicy przed mieszkańcami Irlandii, ostrzegło rząd, że system badań wykrywających SARS-CoV-2, nie jest w stanie, poradzić sobie z większą ilością badań.

Takie ostrzeżenie miało paść z ust szefa Health Service Executive dr. Paula Reida, który na piątkowym posiedzeniu rządu, informował jakoby o tym Radę Ministrów. Co ważne, wg Reida, jeżeli system nie zostanie zmodernizowany, w chwili zwiększenia się zapotrzebowania na testy, możliwości HSE w tym zakresie, nie wzrosną.

Dyrektor generalny Health Service Executive dodał również, że kierowana przez niego instytucja, swoją maksymalną wydolność testowania osiągnie przy 14 000 testach dziennie lub 100 000 testach tygodniowo. Nie ma więc możliwości przekroczenia tej granicy, informuje gazeta The Sunday Independent, której udało się dotrzeć do tajnej notatki z piątkowego spotkania.

W związku z rosnącą ilością zakażeń dr Reid, miał też wezwać Radę Ministrów, by przygotowała środki zaradcze, ponieważ problem, nie rozwiąże się sam, a zwiększenie możliwości testowania, może być kluczem do opanowania sytuacji w nadchodzących miesiącach. HSE, nie będzie też miało możliwości, aby samodzielnie poradzić sobie, ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na badania w kierunku koronawirusa, więc potrzebna jest pomoc rządu w tym zakresie, miał mówić również Reid.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij
Stomatologia: różn
Ryanair może ograni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian