System śledzenia kontaktów zaczyna szwankować

Wraz ze wzrostem zachorowań pojawiły się problemy dodatkowe, a te, są przyczyną obaw władz medycznych, iż za chwilę, stracą możliwość kontrolowania wirusa.

Z informacji, jakie przekazał Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, wynika, że niektóre osoby, zakażone wirusem SARS-CoV-2, nie mają pojęcia, gdzie mogło dojść do infekcji, a to oznacza, iż kraj nie może walczyć z rosnącą ilością zachorowań. Część z osób zakażonych wczoraj, nie umiała określić osoby lub potencjalnego miejsca, w którym mogło dojść do przekazania wirusa, a to oznacza, że system, przestaje działać i wkrótce, możemy mieć prawdziwy wysyp zachorowań. Z 334 osób, które otrzymały wczoraj pozytywny koronawirusowy test, aż 55 nie mogło odpowiedzieć, w jaki potencjalnie sposób doszło do zarażenia.

Dr Ronan Glynn, który pełni obowiązki dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dodał, że obserwuje się w kraju niepokojący trend, albowiem choruje coraz więcej osób młodych, więc w przedziale wiekowym 15-34 lata, którzy stanowią już 40% chorych na Covid-19. Przypadki te łączy się z otwarciem szkół, co podkreślił w swojej wypowiedzi dr Glynn, który stwierdził:

– Ta pandemia wpłynęła na edukację, zatrudnienie, relacje i życie społeczne. Zdecydowana większość postąpiła słusznie i zastosowała się do porad dotyczących zdrowia publicznego, zapewniła bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom. W szczególności w odniesieniu do osób młodych, a zwłaszcza w wieku 20 i 30 lat, wiem, że to, o co się znowu prosi, jest niezwykłe, ale choroba nadal rozprzestrzenia się nieproporcjonalnie wśród młodszych ludzi. Dlatego proszę was, abyście trzymali się tego i nadal stosowali się do porad dotyczących zdrowia publicznego. Bądź wzorem do naśladowania dla innych. Ogranicz liczbę spotykanych osób, utrzymuj dystans fizyczny dwóch metrów, zakrywaj twarz, myj ręce często i dobrze. Liczy się każde bezpieczne zachowanie.

Dane pokazały też, że choroba dotyka teraz osoby młodsze więc w wieku do 45 lat, a te stanowią już 72% przypadków. Do szpitali każdego dnia przyjmuje się obecnie około 10 pacjentów z koronawirusem, z czego część, trafia na intensywną terapię i jest na nich już 16 osób.

Jutro mogą pojawić się nowe zalecenia dla rządu, a te prawdopodobnie będą szły w kierunku zwiększenia ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Dobry moment na zmia
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian