System opieki zdrowotnej może upaść

Eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają ministra zdrowia, iż już teraz powinien rozpocząć działania, jeżeli irlandzki system zdrowia ma być wydolny w kolejnym sezonie jesienno-zimowym.

Fachowcy są zdania, iż potrzeba teraz kilku rzeczy, by zabezpieczyć kraj na okres zwiększonej zachorowalności, więc chodzi tu o sezon grypowy i oczywiście możliwy powrót zachorowań Covid-19. W takim przypadku, czyli nałożeniu się na grypę sezonową zachorowań na koronawirusa, system opieki zdrowotnej w Irlandii, stracić może możliwość leczenia, a część osób, nie uzyska pomocy medycznej, gdyż przepełnione szpitale, nie będą w stanie przyjmować pacjentów.

Dlatego zaleca się, aby rozpocząć szeroką akcję przygotowywania łóżek szpitalnych na sezon jesienno-zimowy, czyli z dużą ilością zachorowań grypowych, co pomoże w opanowaniu sytuacji.

Jednocześnie wezwano rząd, by rozpoczął kampanię informacyjną w zakresie popularyzacji szczepień przeciwko grypie sezonowej, co też będzie pomocne w opanowaniu grypy i ilości zachorowań. Do tych zaleceń dodano, że każdego roku z powodu powikłań pogrypowych, umiera w Irlandii od 200 do 500 osób, więc ważne jest, by możliwe największa populacja mieszkańców kraju, skorzystała ze szczepień przeciwko grypie. W dokumencie skierowanym na ręce ministra zdrowia dodaje się, iż chociaż skuteczność szczepionek przeciwko grypie wynosi od 40 do 60 procent, należy zachęcać społeczeństwo, by podjęło próbę ochrony własnego zdrowia.


Zaleca się też, aby w tym roku szczepionki przeciwko grypie były darmowe lub opłata za nie symboliczna, chociaż już wcześniej minister zdrowia Simon Harris podjął decyzję, że z darmowych szczepień będą w tym roku korzystać dzieci w wieku od 2 do 12 lat i osoby, które ukończyły 69. rok życia.

Bogdan Feręc

Źr: Irish College of General Practitioners/Virology w Trinity College Dublin

Polska-IE: Udostępnij...
Maseczki obowiązkow
Kiedy powstanie nowy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish