System dopłat kosztował państwo 1,7 mld €

The Revenue Commissioners informują o skali dopłat do wynagrodzeń pracowniczych, a z tego wynika, że koszt tej pomocy przekroczy wcześniejsze szacunki.

W programie TWSS zarejestrowanych jest nieco poniżej 63 000 pracodawców, z czego dopłaty wypłacane są 57 000 firm, czyli ponad 405 000 pracowników otrzymuje pensje ze wsparciem budżetowym. The Temporary Wage Subsidy Scheme stworzony został, by wesprzeć pracodawców, a cieszy się dobrymi opiniami, gdyż mogą z niego korzystać wszystkie przedsiębiorstwa, które funkcjonowały w okresie pandemii, a utraciły część dochodów.

Ze wsparcia rządu korzystają także firmy i pracownicy, którzy powracają do pracy, a z systemu wycofało się już ogółem 150 000 pracodawców, którzy okresowo występowali o dopłaty. Revenue dodaje, że na ten cel wydano do tej pory 1,7 mld €, a pieniądze pochodzą z rezerw budżetowych.

Pierwotnie TWSS obowiązywać miał od połowy marca do końca czerwca, jednak rząd podjął decyzję o przedłużeniu go do końca sierpnia, a realizuje go Revenue. Irlandzki Urząd Skarbowy dodał, że program będzie stopniowo wygaszany i odbywać się to będzie poprzez zmniejszanie kwoty dotacji.

Wcześniejsze szacunki mówiły, że system TWSS kosztować ma Skarb Państwa ok. 2 mld €, jednak wydaje się, iż te założenia zostaną przekroczone.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij...
Piotr Słotwiński:
LX. rocznica wydarze
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish