Syndrom koronawirusa potencjalnie dotyka też dzieci

Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało o przypadkach zachorowań wśród dzieci, a te przypadki mogą mieć związek z koronawirusem, ale i być związane z rzadkimi zespołami zapalnymi.

Wg ECDC objawy obejmują wysoką gorączkę, bóle brzucha oraz problemy z sercem, a związane są z chorobą Kawasaki i zespołem szoku toksycznego. W ostatnich tygodniach kilkanaście krajów zgłosiło przypadki takich zachorowań, a lekarze łączą je z wirusem SARS-CoV-2, który może wywoływać choroby wcześniej utajone lub aktywować schorzenia do tej pory uśpione. Wg ECDC kilkoro dzieci musiało zostać poddanych hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, a u wszystkich stwierdzono zakażenia koronawirusem i towarzyszące temu rzadkie zespoły zapalne, w tym symptomy choroby Kawasaki.

Dyrektor medyczny w Ministerstwie Zdrowia dr Tony Holohan wezwał więc irlandzkich lekarzy, aby w przypadku małych pacjentów, kierowali się wskazaniami ECDC i szukali przyczyn zachorowań wśród dzieci związanych właśnie z chorobą Kawasaki i rzadkimi zespołami zapalnymi.

ECDC nie mówi obecnie, że ma pewność, iż taka zależność występuje, ale zaznacza, że są ku temu przesłanki, a te należy dokładnie zbadać, by potwierdzić lub zaprzeczyć tym informacjom. W całej Europie mówi się o 230 takich przypadkach, a ściśle rzecz ujmując o podejrzeniach, ale dwa z nich zakończyły się tragicznie, ponieważ dzieci zmarły. W Irlandii uważa się, iż siedmioro dzieci mogło doświadczyć chorób wywołanych koronawirusem, więc symptomów choroby Kawasaki i innych zespołów zapalnych.

Sprawą zajął się też Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i rozważa obecnie, jakie podjąć środki, w celu zminimalizowania ryzyka zakażeń wśród dzieci.

Bogdan Feręc

Źr: ECDC/Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Podwoiły się zakup
Garda bez godzin nad
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish