Swoboda przemieszczania dla zaszczepionych

Unia Europejska przygotowuje się do ponownego otwarcia, a na wstępie, chce pobudzić przemysł turystyczny.

Obecnie w przygotowaniu są przepisy, a te w formie przepustki lub paszportu szczepień, uprawniać będą osoby, do swobodnego przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej, o ile poddadzą się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko koronawirusowi. „Certyfikat podróży”, bo tak też nazywa się powstający dokument, wskazywać będzie, czy osoba przechodząca odprawę paszportową, może bez żadnych ograniczeń podróżować. W dokumencie znaleźć mają się informacje o samym szczepieniu, więc terminie otrzymania szczepionki i jej rodzaju, ale też, czy podróżny, zakażony był wcześniej SARS-CoV-2 lub jego mutacjami, wyniki testów i kiedy ewentualnie został wyleczony z Covid-19, więc, czy posiada przeciwciała.

O nowym dokumencie podróży, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:

– Dzięki temu cyfrowemu certyfikatowi staramy się pomóc państwom członkowskim w przywróceniu swobody przemieszczania się w bezpieczny, odpowiedzialny i zaufany sposób.

Obecnie, chociaż to rozwiązanie ma być tymczasowe, do uzyskania covidowego paszportu podróży uprawniać będą szczepionki AstraZeneca, Moderna, Pfizer i ostatnio zatwierdzona Johnson&Johnson, ale w tym tygodniu, zgłoszone mają być również inne szczepionki, więc rosyjska i chińska. Pojawiły się też obawy, które wysunęły Francja, Belgia i Niemcy, a te kraje uznały, że zezwolenie na podróże osobom zaszczepionym lub z przeciwciałami, będzie dyskryminujące wobec innych ludzi w UE. W związku z tym może dochodzić do sytuacji, że w niektórych krajach unijnych, większość jego mieszkańców będzie zaszczepiona i otrzyma prawo do podróżowania po UE, a w innych, nadal obowiązywać będą ograniczenia na wysokich poziomach lub nawet „lockdowny”. Problemem może być ilość mieszkańców, jak zaznaczono w sprzeciwie, bo kraje o niższej liczebności, szybciej zaszczepią populację, a takie, jak np. Francja i Niemcy, mogą mieć z tym pewien kłopot.

Covidowy paszport dla podróżnych, stał się obecnie sprawą pilną w Unii Europejskiej i zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski, znalazły się pod presją, aby w najkrótszym możliwym czasie uzgodnić stanowisko wszystkich państw członkowskich, żeby 450 mln obywateli UE, mogło zapoznać się z nowymi regulacjami jeszcze przed latem i skorzystać z okresu urlopowego.

W Brukseli mówi się też, że będzie to zadanie karkołomne, bo nadal nie ma wystarczającej ilości informacji, czy osoby zaszczepione lub z przeciwciałami, nie stanowią zagrożenia dla innych, więc rozprzestrzeniać wirusa. Problemu upatruje się także w niskim tempie szczepień, więc osób, które mogłyby podróżować z takim dokumentem, jest w UE nadal niewiele.

Komisja Europejska zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu, postara się zebrać opinie z krajów członkowskich i najdalej w przyszłym, podczas wirtualnego szczytu UE, rozpocząć wspólne rozmowy, żeby ustalić ostateczne stanowisko.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Tomasz Wybranowski:
Minister Adam Niedzi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian