Świnka panoszy się w Irlandii

Od początku roku Health Service Executive (HSE) i Health Protection Surveillance Center (HPSC), odnotowały prawie 400 zachorowań na świnkę.

Choroba najbardziej powszechna jest obecnie u osób między 15 a 24 rokiem życia, ale przypadki zachorowań odnotowano też u osób starszych i dzieci. Z ogółu zachorowań ponad 200 dotyczyło mężczyzn, a niecałe 170 kobiet, natomiast najwięcej chorych na świnkę zdiagnozowano w rejonie wschodnim.

W porównaniu do tego samego okresu w roku 2018 notuje się wzrost zachorowań na tę ostrą infekcję wirusową, która przenoszona jest w ramach zakażeń osobniczych, czyli z człowieka na człowieka.

Głównymi objawami świnki są bóle głowy, zmęczenie, obrzęk i nadwrażliwość gruczołów ślinowych, oraz ból promieniujący w okolice uszu. Świnka to też opuchlizna w okolicy twarzy i szyi. Po zauważeniu pierwszych objawów świnki HSE zaleca pozostać w domu i telefonicznie skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który doradzi dalsze działania.

Wg HPSC najlepszym zabezpieczeniem przed świnką jest szczepionka, którą podaje się w dwóch dawkach, a chroni również przed odrą oraz różyczką.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/HPSC

Znajdź nas:

Konkurs "Polish Tale
Od przyszłego roku,
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn