Świętujemy, ale czy wszyscy?

Na Zielonej Wyspie i w innych krajach, mieszkają ludzie, którzy święta obchodzą nieco inaczej, bo kiedy my oddajemy się świątecznym uciechom i spotykamy z bliskimi, oni pracują.

Zawodów, które właściwie zapomnieć muszą o świętach, jest wiele, a zacząć można od pracowników służby zdrowia, opiekunów osób starszych, policjantów i strażaków. Są też inne służby odpowiedzialne za nasze wielorakie bezpieczeństwo, bo pełnią świąt, nie mogą cieszyć się żołnierze, pogranicznicy, służby celne, ratownicy i utrzymania ładu oraz porządku. Nie świętują też dostawcy mediów, bo prąd i woda, docierać muszą do naszych domów, by choinka była pięknie oświetlona, a i żeby można było pozmywać po świątecznym obiedzie.

Jest też wielu pracowników, którzy swoje zawody związali z handlem i chociaż to bardzo ograniczona teraz grupa, to pracują np. aptekarze.

Przewoźnicy w Irlandii, w niewielkiej ilości, ale również pracują, bo transport działać musi, chociaż w można powiedzieć, że w formie szczątkowej. Pracują też zatrudnieni na lotniskach, piloci i obsługa samolotów, bo życie toczy się swoim torem, a my, podróżujemy także w święta. Pracują osoby zatrudnione w hotelach, tamtejszych restauracjach i chociaż gości mało, to dbać należy o tych, którzy akurat tam są. Nie spędzają świąt w domach opiekunowie zwierząt, bo ZOO może i jest o tej porze zamknięte, ale jakiś tygrys, czy inny hipopotam, może potrzebować pomocy, więc i w ogrodach zoologicznych, praca odbywa się 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Służby meteo, także nie zamknęły swoich biur i śledzą pogodę, aby nas informować, kiedy nadejdzie Bella.

Oczywiste dla nas jest, kiedy wstajemy rano, iż sięgamy po telefon i sprawdzamy, czy otrzymaliśmy jakąś wiadomość, a i co mówi Internet. Pracownicy telekomunikacji także są na swoich posterunkach, by można było zadzwonić do najbliższych i surfować po czeluściach tego wymysłu szatana, jakim jest globalna sieć.

Prasa, radio i telewizja, także pracuje przez całe święta, by informacje docierały do ludzi, a i można było wypełnić wolny czas ulubionym filmem, czy wsłuchać się w dźwięki kolęd. Nie świętuje z pełną mocą rząd, bo i tam zawsze jest ktoś, kto nadzoruje działanie kraju, a i służby konsularne, zawsze są w pogotowiu, więc pod telefonem, chociaż w domowym zaciszu.

Są także pracownicy, których właściwie nie zauważamy, a to za sprawą oczywistego faktu, gdyż są tam zawsze. To pracownicy stacji benzynowych, a ci, niekiedy 24 godziny na dobę, czekają na nas, by dać nam możliwość napełnienia zbiornika paliwa w samochodzie.

To już wszyscy, którzy są teraz w pracy, kiedy my przygotowujemy się do świątecznego śniadania lub obiadu? Z całą pewnością nie, bo są też ci, o których mówi się niewiele, gdyż lubią pracować w ukryciu, a pełnią bardzo ważną funkcję dla naszego bezpieczeństwa.

Tym wszystkim, kolejny raz wypada złożyć życzenia Spokojnych Świąt, a i pamiętać, że nasza wygoda oraz bezpieczeństwo, zależy od wielu osób, które nie mogą spędzać Bożego Narodzenia w domach.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Zbliża się huragan
Jak mieć grubą kas
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian