Święta z ograniczeniami. Czy to nadgorliwość i przesada ze strony NPHET?

Do świąt pozostało jeszcze półtora miesiąca, a Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, już teraz krytykuje gabinet, za brak jasnych wytycznych w kwestii ograniczeń, jakie wg tego ciała, powinny wtedy obowiązywać.

Profesor Philip Nolan, członek Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego powiedział w rozmowie z Sunday Business Post, iż podczas świątecznych spotkań, konieczne będą ścisłe reguły, jakich trzeba będzie przestrzegać. Jednocześnie Zespół wydał ostrzeżenie, które skierował do władz krajowych, iż zbyt duża swoboda podczas świąt, może doprowadzić do nagłego wzrostu zakażeń, a te rozwijać się będą „na wiosnę”.

Profesor Philip Nolan:

– Jeśli wrócimy do poziomu kontaktów społecznych, jaki mieliśmy w sierpniu i wrześniu, zgromadzimy trudności w styczniu i lutym.

Głos w tej sprawie zabrał wiceminister ds. promocji handlu Robert Troy, który stwierdził, iż rząd, wkrótce zajmie się tą sprawą i przeprowadzi przegląd sytuacji oraz przygotuje zalecenia.

Wiceminister Robert Troy:

– Nie mogę dziś z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, co się wydarzy w Boże Narodzenie. Tylko po to, aby powiedzieć, że rząd z NPHET, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego, stale analizuje sytuację, aby zapewnić, że możemy otworzyć gospodarkę w jak największym stopniu w grudniu i zapewnić nam jak najlepsze Święta Bożego Narodzenia, możliwe w tych okolicznościach. Święta Bożego Narodzenia nie będą takie same jak poprzednie, nie mogą być takie same jak poprzednie. To jest wysoce zaraźliwa choroba.

Ciekawe słowa padły w programie RTÉ The Week in Politics, gdzie głos zabrała posłanka Sinn Féin Kathleen Funchion, a ta, uderzając w gabinet, powiedziała, iż rząd, miał jasno informować o przyszłych działaniach i planach, by można było się przygotować i zaplanować święta.

Posłanka Kathleen Funchion:

– Przez ostatnie kilka tygodni mówiono ludziom, że muszą wejść na poziom 5, aby w pewnym sensie uratować Boże Narodzenie. Teraz widzimy, że i tak będą one bardzo ograniczone. Myślę, że zdecydowana większość ludzi rozumie, iż przepisy obowiązują nie bez powodu i chce ich przestrzegać. Jednak musi być zrobione o wiele więcej, jeśli chodzi o planowanie i mówienie ludziom, jak dokładnie będzie to wyglądać, jeśli gabinet zamierza ograniczać ludzi w odniesieniu do samych świąt i świątecznych wizyt.

W ostrzegawczym tonie wypowiedziała się również główna doradczyni Irish College of General Practitioners ds. Covid-19 dr Nuala O’Connor, która jest przekonana, iż uwaga rządu i służb medycznych, powinna skupić się obecnie na świętach Bożego Narodzenia.

W NewsTalk Breakfast dr Nuala O’Connor wyraziła następującą opinię:

– Myślę, że wszyscy, jako społeczeństwo, musimy dokładnie przemyśleć, jak będziemy zarządzać świętami Bożego Narodzenia w tym roku. Boże Narodzenie jest w Irlandii bardzo ważne. Musimy spróbować skupić się właśnie na tym, jak możemy mieć Boże Narodzenie, ale w bezpieczniejszy sposób. Teraz wiemy, jak zmniejszyć liczbę zakażeń i jak utrzymać wirus w ryzach, a tak naprawdę chodzi o zawężenie liczby osób, które regularnie spotykamy. Musimy również skupić się na tym, jak możemy bezpiecznie spotykać ludzi. Tak, Święta Bożego Narodzenia będą trochę inne, ponieważ jeśli spróbujemy zorganizować je w normalny sposób, jeśli zbyt dużo ludzi spotyka się w zamkniętych, zatłoczonych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, to właśnie tam, wirus uwielbia się rozprzestrzeniać. Musimy zacząć myśleć pozytywnie oraz wykazać się kreatywnością i pomysłowością, jak możemy się bezpiecznie spotkać i nawiązać więź z przyjaciółmi oraz rodziną.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/ Sunday Business Post/ NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Funkcjonariusz Gardy
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian