Święta z Gardą

Irlandzka policja wystosowała właśnie apel do kierowców, aby na drogach zachowywali dużą uwagę, a i stosowali się do znaków, jakie ustawiono przy drogach, bo to może ich uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

W tym roku na drogach całego kraju zginęły już 172 osoby, a to stało się sygnałem dla policjantów, aby zintensyfikować akcję kontroli pojazdów, ale też samych kierujących. An Garda Síochána już od 30 listopada częściej widywana jest na drogach dojazdowych do miast, a i ustawia swoje punkty kontrolne w miastach, natomiast patrole zmotoryzowane, kontrolują, jak zachowują się kierujący podczas jazdy.

Obecnie ostrzega się kierowców, aby szczególną uwagę zwracali na warunki pogodowe, gdyż mogą one w stopniu znacznym ograniczać widoczność, a i byli przygotowani na szybko zapadający zmrok. Ważne jest również, iż w okresie przedświątecznym, kiedy nasze myśli pochłonięte są przygotowaniami do Bożego Narodzenia, skupiać się na samej jeździe, nie zaś aktualizowaniem listy zakupów, bo do takich przypadków też już dochodziło.

Od początku tego miesiąca Garda uruchomiła akcję stanowczego egzekwowania prawa na drogach, a potrwa ona do 4 stycznia 2024 roku, więc również przez całe święta, a kierowcy mogą się spodziewać badań trzeźwości, również narkotykowej, ale też pod względem łamania innych zasad, czyli braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jak podkreśla Garda Traffic Corps, kierujący, którzy używać będą podczas jazdy telefonów komórkowych, nie mogą liczyć na żadną pobłażliwość ze strony funkcjonariuszy, a ci zapowiadają, że posypią się mandaty, bo wiele osób łamie ten zakaz.

Policjanci ustawiać też będą, co zostanie zintensyfikowane już od poniedziałku, znacznie większą ilość mobilnych punktów pomiaru prędkości, a część z nich będzie miała formę kaskadową.

Akcja Gardy przyniosła już pewne efekty, bo po zaledwie tygodniu od rozpoczęcia wzmożonych kontroli, policjanci aresztowali ponad 140 kierowców, którzy prowadzili samochody pod wpływem alkoholu, natomiast ponad 40 kierujących aresztowano za jazdę pod wpływem narkotyków.

50 osób otrzymało mandaty za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a prawie 30 za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy.

W 1800 przypadkach na kierowców nałożone zostały mandaty za przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, a to wszystko w zaledwie 7 dni od chwili rozpoczęcia akcji.

Rzecznik irlandzkiej policji powiedział:

– An Garda Síochána w dalszym ciągu apeluje do wszystkich użytkowników dróg, niezależnie od powodu, dla którego będą korzystać z dróg w okresie świątecznym i niezależnie od środka transportu, aby w tym okresie zachowali bezpieczeństwo na drogach.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Photo CC BY-SA 4.0 DEED Boardwalk.Koi

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair wprowadził
Niedorzeczna kandyda