Święta Bożego Narodzenia – 25 stycznia 2021 roku

Kiedy w październiku premier Micheál Martin wprowadził piąty stopień ograniczeń, powiedział, że zrobił to dlatego, aby święta Bożego Narodzenia, odbyły się w miarę normalnie.

Z tą opinią nie zgadza się jednak profesor z Trinity College dr Tomás Ryan, który jest przekonany, że tegoroczne Boże Narodzenie, powinno być świętowane miesiąc później, czyli 25 stycznia 2021 roku. Profesor o ile zauważa fakt, że od chwili wprowadzenia drugiej blokady kraju, ilość zakażeń spadła w drastycznie, to nadal utrzymuje wersję, co powtórzył dzisiaj rano w radiu News Talk, iż święta należałoby opóźnić, by blokada przyniosła najlepsze rezultaty.

Profesor, doktor i docent na Wydziale Biochemii i Immunologii Trinity College Tomás Ryan uważa, że w krótkim czasie po zmienieniu blokady, możemy mieć do czynienia ze wzrostem zakażeń, więc już w okolicach stycznia, może dotrzeć nawet do 1000 dziennie. Dr Ryan chciałby, żeby rząd, poinformował społeczeństwo, że tegoroczne święta będą całkiem inne i powinien zrobić to z pełną stanowczością.

Profesor Tomás Ryan:

– Zapowiadane zniesienie blokady z pewnością nie będzie tego warte, jeśli w styczniu lub na początku lutego będziemy mieli kolejną blokadę, której moim zdaniem należy zapobiegać w każdy możliwy sposób, nawet jeśli zmniejszy się ilość zakażeń do 100 przypadków dziennie 1 grudnia. Wydaje mi się, że byłoby znacznie bardziej opłacalne i przyjemniejsze dla wszystkich w Irlandii, gdybyśmy sprowadzili sprawy do pojedynczych cyfr lub do zera, a następnie zatrzymali je tam, abyśmy mogli się otworzyć i pozostać otwarci tak długo, jak to możliwe. Sytuacja w Australii wygląda dla mnie całkiem cudownie w tej chwili i podkreślam, że Irlandia może płynąć tą samą łodzią na początku przyszłego roku, jeśli utrzyma obecną blokadę na dłużej. Myślę, że możemy powrócić do normalności, która jest całkiem podobna do życia w większej części Australii, ale dopiero na początku stycznia, co oznaczałoby ograniczenia poziomu pierwszego lub zerowego, jeśli pozbędziemy się wirusa teraz. Jednym ze sposobów na to byłoby opóźnienie Świąt Bożego Narodzenia do końca stycznia i wtedy zorganizowanie prawdziwych świąt i prawdziwego świętowania. Przedłużenie poziomu piątego o co najmniej kilka tygodni byłoby w najlepszym interesie wszystkich. Nie sądzę, aby poinformowano nas o takich oczekiwaniach ze strony rządu, i informacji, jakie będą nasze Święta Bożego Narodzenia, a z pewnością nie będzie to coś podobnego do świąt Bożego Narodzenia, które obchodzimy normalnie. Najważniejsze jest to, że wszyscy jesteśmy teraz zablokowani, i tak płacimy wysoką cenę i chcemy mieć pewność, że odniesiemy z tego właściwe korzyści, a nie osiągniemy tego, jeśli będziemy mieli kolejną blokadę w styczniu. Obecny spadek liczby zakażonych w całym kraju jest naprawdę pozytywny, a Irlandia jest teraz tuż za Finlandią pod względem zmniejszenia wskaźnika przypadków.

*

Postawię więc tezę, którą spróbuję obalić lub udowodnić przy najbliższej rozmowie z zaprzyjaźnionym ze mną profesorem Mirosławem Matyją, iż, czym więcej tytułów, tym więcej szalonych pomysłów.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

Polska-IE: Udostępnij
Wspomnienia Marszu N
Jeden na pięciu naj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian