Święta będą droższe o ponad 4 procent

Z analiz Kantar Worldpanel wynika, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia, mogą być droższe o 4,3%, co wynika głównie z inflacji z ostatnich miesięcy.

W ostatnich tygodniach inflacja w kraju wzrosła o 1,2%, a czynnikiem wzrostów okazały się ceny paliw, ale też nadszarpnięte pandemią łańcuchy dostaw oraz Brexit. Kantar dodaje, że inflacja, nie wpływa jednak na świąteczne zwyczaje zakupowe, więc klienci, nie oszczędzają na świętach, a przynajmniej nie widać takiego trendu, bo w analizowanym okresie, obserwowano wyłącznie symptomy wzrostu zakupowego.

Dobrze sprzedają się obecnie towary świąteczne i to w każdej formie, bo od upominków, poprzez świąteczne gadżety, po żywność.

Powodem takich zachowań ma być wg Kantar Worldpanel długi okres blokady, więc również ograniczonej możliwości zakupów, ale też, niezależnie od prób wprowadzenia kolejnych ograniczeń, mentalny powrót społeczeństwa do normalności.

Znacznie wzrosła w kraju sprzedaż towarów luksusowych i marek własnych premium, których kupowano o 2,4% więcej i pobity został zeszłoroczny rekord z tego samego okresu.

Niezależnie od zakupowych wzrostów, spadła ogólna sprzedaż artykułów spożywczych, których klienci kupili mniej o 6,4%, a miało to miejsce w 12 tygodni przed 28 listopada. Sam popandemiczny wzrost spożywczej sprzedaży detalicznej pozostał jednak silny i wyniósł w tym samym okresie 8,9%, a w porównaniu do analogicznego okresu z 2019 roku.

Znacznie wzrosła natomiast ilość zakupów spożywczych online, bo w ostatnich czterech tygodniach do końca listopada, podniosła się o 14,3%. Co istotne, sieci handlowe, wciąż rozwijają tę ofertę dla konsumentów, ale i zachęcają do zakupów w formie elektronicznej.

Kantar zajął się też udziałem w rynku największych spożywczych sprzedawców detalicznych i tu na czoło wysuwa się Dunnes Stores z udziałem 22,8%, a kolejnymi sieciami były SupeValu 22,1%, Tesco 21,4%, Aldi 12,5% i Lidl 12,4%.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar Worldpanel

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pensje powinny wzros
Wziewna szczepionka
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська