Świerszcze w makaronie i zupach

Unia Europejska uznała część owadów za bezpieczne do spożywania przez ludzi i zgodziła się, aby np. świerszcze, dodawane były w procesie produkcji do makaronów i zup.

Nowe regulacje rozszerzają te, które mówiły, iż do żywności, można dodawać pasikoniki oraz mączniki, które wchodzą w skład tzw. nowej żywności. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał, że świerszcze domowe, mogą być bezpiecznie sprzedawane i dodawane do żywności w różnych formach, w tym mrożone, suszone i proszkowane, a badania wykazały, że nie są szkodliwe w żaden sposób dla ludzi. Nie ma też obaw, że dodawane do żywności owady, które umieszczone są na liście, potencjalnie źle wpływają na układ pokarmowy człowieka, ale z całą pewnością są dobrym źródłem białka.

Część ekspertów ma jednak odmienne zdanie i uważa, że owady, mogą wywoływać alergie, przede wszystkim u osób, które wykazują odczyny alergiczne na roztocza, ślimaki oraz na skorupiaki. Te alergeny, powinny znaleźć się w opisie i składzie produktu, który zawierać będzie domieszkę owadów, a jednocześnie ostrzeżenie, powinno być wyraźne. Z tą opinią zgodziła się Unia Europejska.

Na rynku pojawią się więc produkty firmy Fair Insects BV, która zamierza wprowadzić, jako jeden ze składników, świerszcze domowe, a te znajdować się w płatkach śniadaniowych, makaronach, wypiekach, zupach w proszku i produktach mięsnych. Dodatkowo Fair Insects zapowiada, że owady, dodawane będą do pasz zwierzęcych, karmy dla zwierząt domowych, ale też do nawozów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa twierdzi, że owady są pożywnym i bogatym w tłuszcze źródłem białka, witaminy błonnika i minerałów co legło u postaw decyzji UE, aby niektóre owady, dodawane były do żywności dla ludzi.

Podkreślono również, że spożywanie owadów, nie jest niczym nadzwyczajnym w wielu krajach na całym świecie, więc mogą być jedzone również w Europie.

Bogdan Feręc

Źr: UE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
1000 euro wolne od p
Firmy mają ponad 3
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська