Światowy Dzień Antykoncepcji

Wolny i powszechny dostęp do antykoncepcji w Irlandii wymaga pilnej uwagi, zaznacza senator Fianna Fáil.

Senator Lorraine Clifford-Lee podkreśliła konieczność wprowadzenia osi czasu dla powszechnego systemu swobodnego dostępu do antykoncepcji, a obiecanego w rządowym programie pomocy kobietom. Wezwanie przedstawicielki Fianna Fáil pojawiło się w przeddzień Światowego Dnia Antykoncepcji, a ten przypada dzisiaj, czyli w sobotę 26 września.

Senator Clifford-Lee poruszyła tę kwestię w Seanad, gdzie zwróciła się do ministra zdrowia, aby poczynił postępy w realizacji programu antykoncepcji finansowanego przez państwo.

Senator Clifford-Lee:

– Grupa Robocza ds. Dostępu do Antykoncepcji została powołana w kwietniu 2019 r., przez ówczesnego ministra zdrowia Simona Harrisa w celu rozważenia polityki, kwestii regulacyjnych i legislacyjnych związanych ze zwiększonym dostępem do antykoncepcji zgodnie z zaleceniem Wspólnego Komitetu Oireachtas w dniu, kiedy zaczęły obowiązywać zmiany prawne w zakresie 8. poprawki. Raport na ten temat opublikowany został prawie 12 miesięcy temu, a w tym zidentyfikowano bariery w dostępie do antykoncepcji. Istnieją poważne przeszkody w wyborze antykoncepcji i dostępie do najskuteczniejszej formy antykoncepcji. To bardzo rozczarowujące, gdy od czasu zaleceń raportu zrobiono niewiele lub nie wykonano żadnej pracy w tej sprawie. Jest to niedopuszczalne i proszę ministra zdrowia o określenie jasnego harmonogramu, kiedy kobiety w Irlandii doczekają się wprowadzenia w kraju uniwersalnego programu. Kobiety muszą mieć dostęp do działającej w długim okresie, odwracalnej antykoncepcji, takiej jak spirala lub implant. Należy pamiętać, że nie każda antykoncepcja jest odpowiednia dla wszystkich, a ta sama antykoncepcja nie będzie pasować do każdej kobiety przez całe jej życie. Wybór metody antykoncepcji wzmacnia pozycję kobiet i będzie miał kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego programu. Mam nadzieję, że minister zdrowia potwierdzi, że finansowany przez państwo program antykoncepcji, zapewni dostęp do wszystkich metod antykoncepcji. Prace muszą rozpocząć się teraz i nie wystarczy, aby rząd nadal kładł na to duży nacisk.

Bogdan Feręc

Źr: Lorraine Clifford-Lee Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
Samotni tracą domy
Maseczki i plastikow
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian