Światowe żniwo Covid-19

Pojawiają się już raporty w spawie zachorowań na koronawirusa, a jednym z najdokładniejszych jest obecnie ten pochodzący z WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia, którą cytuje agencja Reuters, poinformowała, że na całym świecie już 208 krajów zgłosiło epidemię koronawirusa, a i podjęło z nim walkę, wprowadzając zalecane przez WHO środki zaradcze.

Z informacji wiemy również, iż globalnie doszło do ponad 851 000 pojedynczych zakażeń, natomiast w 42 053 przypadkach, nie udało się pomóc chorym.

Raport WHO aktualizowany jest codziennie, a na jego podstawie uznano, że w części krajów liczba zakażeń zaczęła się stabilizować, ale też spadać, co daje nadzieję, że w czasie najbliższych tygodni wirus zostanie opanowany.

Niestety wysiłki naukowców, którzy szukają obecnie szczepionki i leku na koronawirusa, dalekie są od sukcesu, chociaż i w tym przypadku mamy sygnały, że zbliżamy się do szczęśliwego rozwiązania. Niektóre z badań laboratoryjnych pokazują, że modyfikacje istniejących leków i szczepionek, dają pozytywne rezultaty, więc ograniczają rozwój choroby. Żeby jednak wyniki zostały potwierdzone, potrzebne są teraz testy kliniczne, a dopiero te potwierdzą skuteczność opracowanych środków.

W kilku przypadkach, kiedy informowano o znalezieniu szczepionki na koronawirusa, naukowcy wyrazili zbyt optymistyczne zdanie, bo już po pierwszych testach na żywych organizmach okazywało się, że wyniki, nie są zgodne z oczekiwaniami.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Pandemiczny dodatek
UNICEF Polska urucha
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish