Świąteczne spotkania w czerwcu 2021. W nagrodę 2 dodatkowe dni wolnego

Ekspert ds. zdrowia publicznego uważa, że święta Bożego Narodzenia powinny być przełożone, najlepiej na połowę przyszłego roku.

To kolejny głos w kwestii przesunięcia świąt, a należy do dr. Gabriela Scally, który obecnie wręcz domaga się, odłożenia spotkań rodzinnych na okres przesilenia letniego, czyli na czerwiec następnego roku. Dr Scally powiedział, iż spotkania w większym gronie, wielopokoleniowe, są bardzo niebezpieczne i stwarzać będą zagrożenie epidemiczne. Ekspert chciałby też, aby rząd skutecznie zachęcał do ograniczenia odwiedzin w czasie świąt Bożego Narodzenia, a dodał, że przełożenie świąt na połowę przyszłego roku, powinno być nagrodzone dwoma dodatkowymi dniami wolnego.

Do tego czasu, szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie już szeroko dostępna, a i spora część mieszkańców Irlandii powinna być zaszczepiona, co zmniejszy ryzyko zapadalności na Covid-19.

Dr Scally ostrzega również, iż stopniowo, ale zaczyna wzrastać ilość przypadków zakażeń w kraju, a w konsekwencji, po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu poza hrabstwo zamieszkania oraz w chwili wizyt osób z trzech gospodarstw domowych, ilość przypadków wzrośnie i to znacznie. Ograniczenia, które są rozsądne, powinny być stosowane, więc powinny obowiązywać przez cały okres świąt i rząd, nie powinien rezygnować z ich stosowania, dodał ekspert.

W piątek zniknie zakaz podróżowania po kraju, a to wg Scally’ego zbyt wcześnie, bo o ile taka zasada ma być wprowadzona, to powinna obowiązywać na dzień przed świętami, w samo Boże Narodzenie, a następnie, tuż po świętach, ponownie powinna wejść w życie. Rząd podjął jednak decyzję, że mieszkańcy Irlandii, będą mogli podróżować po kraju, do 6 stycznia 2021 roku.

*

Wcześniej pomysł jednego ze znanych irlandzkich lekarzy, storpedował premier Micheál Martin, który stwierdził, że żadnego przesunięcia i odwoływania świąt Bożego Narodzenia w Irlandii nie będzie. W związku z tym uznać można, że dr Scally, słów premiera raczej nie słyszał, skoro wysuwa takie żądanie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Ewa Jackowska o Mark
Bankier.pl: Klientó
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian