Świat wpadnie w głęboką recesję?

Wszystko wskazuje na to, że globalnie wzrastająca inflacja uruchomi inne procesy gospodarcze, a stanie się to już w najbliższych miesiącach, więc tempo produkcji gospodarek będzie zwalniać, co w konsekwencji doprowadzi do stagnacji i następnie recesji.

Jest oczywiście wyjście z tego problemu obronną ręką, bo nastroje kupujących mogą zmienić się w krótkim okresie, a wystarczy do tego zakończenie wojny na Ukrainie i nadzieja na uspokojenie rynków hurtowych, w tym paliwowych i żywności. Niestety konsumenci na całym świecie borykają się obecnie z trudnościami wywoływanymi wysoką inflacją, natomiast Future Consumer Index EY wykazał, że już 52% konsumentów globalnych ograniczyło swoje wydatki z powodu wzrostu cen.

Z tego samego badania wynika również, iż 62% osób o niższym statusie materialnym mocno odczuwa rosnącą inflację, podobnie jak 48% osób o dochodach średnich i 42% o dochodach wysokich. Konsumenci na świecie ograniczają wydatki na towary nieistotne, zaczęli kupować tańsze zamienniki, ale i kupują znacznie mniej, co ogranicza możliwe straty, jak w przypadku żywności.

Badanie Future Consumer Index EY za pierwszy kwartał tego roku pokazało również, a udział w nim brało ponad 18 000 osób, iż 38% kupujących wydaje mniej na ubrania, 35% wydaje mniej na kosmetyki, natomiast 30% wydało mniej w pierwszych trzech miesiącach tego roku na alkohol. 20% światowych konsumentów poszukuje tańszych alternatyw żywności świeżej, a 19% ograniczyło wydatki na żywność pakowaną.

*

Widać też ogólny trend spadkowy w zakresie zakupów, co jasno pokazuje, w jakim kierunku zdążają konsumenci globalnego rynku detalicznego. Jeżeli te zostaną utrzymane, zacznie zwalniać też produkcja i do stagnacji jest wtedy bardzo blisko, a kolejnym krokiem będzie recesja, o której ekonomiści jeszcze nie mówią, aby nie wywoływać paniki na rynkach, ale wszystkie dane ekonomiczne dążą w tym właśnie kierunku, czyli globalnie staczamy się po równi pochyłej.

Bogdan Feręc

Źr: NYT

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja w tym roku
Nauczyciele ponownie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>