Suwerenność cyfrowa jednym z wyzwań dekady

Światowe Forum Ekonomiczne, ocenia, że 92 procent danych państw zachodnich przechowywanych i przetwarzanych jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki, natomiast w światowym rankingu 20 najpotężniejszych marek technologicznych nie ma żadnego przedsiębiorstwa z Europy. Dywersyfikacja dostawców, bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury oraz zasady współpracy z gigantami technologicznymi to tylko niektóre z wątków, jakie pojawiły się podczas debaty „Suwerenność cyfrowa – utopia czy realna szansa”.,

Przemysł 4.0 w natarciu

https://agencja-informacyjna.com/przemysl-4-0-w-natarciu/embed/#?secret=YrryQuMhko

Scentralizowany świat globalnego Internetu, zdominowany przez wielkie koncerny technologiczne, wymaga dyskusji o roli państw i pojęciu suwerenności. Z tym zagadnieniem zmierzyli się eksperci i politycy podczas konferencji „Suwerenność cyfrowa – utopia czy realna szansa”, zorganizowana przez Ośrodek dialogu i analiz Thinktank, która odbyła się pod koniec stycznia 2022 roku w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

W debacie „Suwerenność cyfrowa – utopia czy realna szansa” uczestniczyli eksperci: Piotr Mieczkowski – Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland; Katarzyna Szymielewicz – Prezes Fundacji Panoptykon; Mariusz Busiło – Kancelaria Bącal, Buciło sp. k.; prof. dr hab. Maciej Rogalski – Uczelnia Łazarskiego w Warszawie; Krzysztof Dyki – Prezes ComCERT. W drugim panelu, dyskutowali politycy: Krzysztof Bosak – poseł, jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość; Krzysztof Gawkowski – poseł, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy i Grzegorz Napieralski – poseł Koalicji Obywatelskiej.

Paweł Pliszka: Sztuczna inteligencja dokonuje przewartościowań

https://agencja-informacyjna.com/pawel-pliszka-sztuczna-inteligencja-dokonuje-przewartosciowan/embed/#?secret=S0vkSDCw2z

Cyfrowa suwerenność, w Europie, pinie wymaga wzmocnienia. „Wiele krajów europejskich, szczególnie tych najbardziej rozwiniętych cyfrowo, jak chociażby Republika Estońska, Federalna Republika Niemiec czy Republika Finlandii, zwraca uwagę, że suwerenność cyfrowa w Unii Europejskiej musi być wzmocniona. Możliwości technologiczne Wspólnoty muszą być bardziej wykorzystywane.” – Przekonuje Krzysztof Gawkowski – Przewodniczący Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy.

Przykłady z ostatniego okresu wyraźnie uzmysławiają, iż nowe technologie stawiają wiele wyzwań. Warto przypomnieć chociażby o blokadzie konta legalnie działającej partii politycznej w Polsce przez Facebook, czy zablokowanie twitterowego konta Donalda Trumpa – byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przygotowywana ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) znalazła się w martwym punkcie. Krytyczną sprawą stały się m.in. przepisy dotyczące uznawania podmiotów technologicznych za dostawców wysokiego ryzyka. W praktyce mogą one wykluczać dostawców spoza Unii Europejskiej, a to oznacza przedsiębiorstwa z Azji. Wprowadzanie jakichkolwiek regulacji lokalnie budzi wątpliwości, bo podważa sens ekonomiczny i technologiczny. Przepisy, które ograniczają zasady wolnego rynku, mogą opóźniać rozwój Polski w stosunku do innych państwa.

Chińska Republika Ludowa cyfryzuje produkcję

https://agencja-informacyjna.com/chinska-republika-ludowa-cyfryzuje-produkcje/embed/#?secret=a1YBJqmAbT

„Suwerenność powinna być rozumiana nie na poziomie narodowym, czyli wykluczenia usługodawców amerykańskich czy teraz chińskich, ale poprzez standaryzację, czyli budowanie pewnych interfejsów aby łatwo było zmieniać dostawców w przyszłości” – Twierdzi Piotr Mieczkowski – dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

Jeśli jakiekolwiek rozwiązania prawne miałyby mieć sens, to tylko wprowadzone we współpracy międzynarodowej, np. na poziomie Unii Europejskiej – uważają eksperci. Regulacje, na gruncie technologicznym, wymagają debaty ponad podziałami, a partykularne interesy polityczne w takich sytuacjach mogą szkodzić. O tym aspekcie mówił Krzysztof Bosak – poseł partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, podczas dyskusji „Suwerenność cyfrowa – utopia czy realna szansa”: „Przepisy w sprawach technologicznych nie powinny zakładać tworzenia jakiś komitetów politycznych, które będą podejmować arbitralne decyzje, np. o wykluczeniu z rynku graczy z jakiegokolwiek kierunku”. Prof. Maciej Rogalski z Uczelni Łazarskiego w Warszawie wskazał, że przesłanki polityczne mogą przestać być aktualne za 2-3 lata. Tymczasem podjęte teraz decyzje będą dotyczyć technologii, która będzie obecna, jako infrastruktura, znacznie dłużej.

„Suwerenność cyfrowa jest globalnym wyzwaniem przed, którym obecnie stają gospodarki i państwa na całym świecie.” – Komentuje Marta Kubiak – poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Administracji. – „W kontekście Rzeczpospolitej Polskiej, działającej w ramach jednolitego rynku europejskiego, ważne jest tworzenie takich standardów, które byłyby zgodne z prawem krajowym i międzynarodowym, uwzględniając wartość zasad wolnego rynku. Dominacja ze strony jednego podmiotu to ryzyko uzależnienia się od technologii i usług monopolisty i zagrożenie wzrostu kosztów po stronie ostatecznego odbiorcy. Warto tworzyć przystań dla projektów, opartych na współpracy, otwarte na współuczestnictwo w międzynarodowych zespołach, które podzielają wspólne wartości. Takiej koncepcji służy dialog i debata z udziałem ekspertów rynkowych. Takie podejście pozwala na kreowanie dobrych rozwiązań technologicznych.” – Podsumowuje Marta Kubiak – poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Administracji.

Liczby mówią: Amerykanie o sztucznej inteligencji

https://agencja-informacyjna.com/liczby-mowia-amerykanie-o-sztucznej-inteligencji/embed/#?secret=MjaRkemgZj

Agencja Informacyjna

Agencja Informacyjna

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Biden approves new U
Plastik staje się w