Supervalu naciska na rząd
Właściciel sieci Supervalu, Centra i Musgrave spotkał się z rządem i wysunął propozycję, by w dobie braku rąk do pracy, nadać specjalny priorytet pracowniczy osobom spoza Unii Europejskiej.
W zamyśle szefostwa Supervalu, wizy pracownicze, powinny być nadawane szerzej osobom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co pomoże w opanowaniu sytuacji z niedoborem pracowników. Gigant sprzedaży detalicznej i hurtowej Musgrave przekonuje, że tylko otwarcie irlandzkiego rynku pracy na osoby spoza UE, pomoże teraz naprawić kwestie barku pracowników, których po pandemii, jest znacznie mniej.
W tej sprawie odbyło się spotkanie w Departamencie Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, a minister Damien English poinformował, iż chce w tym zakresie współpracować z operatorami rynku detalicznego w Irlandii.
Największy pracodawca w kraju dodał również, że o ile rząd, nie przystanie na zmiany w prawie o przyznawaniu wiz pracowniczych, co już wcześniej było postulowane, może dojść w Irlandii do permanentnych braków kadrowych, a to ograniczy możliwości rozwoju.
Możliwość rekrutacji osób pochodzących spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego wydaje się obecnie wręcz idealnym rozwiązaniem, przynajmniej do chwili, gdy sytuacja ekonomiczna w Europie, nie zacznie się stabilizować, a i nie zmienią się trendy poszukiwania pracy w państwach unijnych.
Supervalu, Centra i Musgrave zatrudniający obecnie w Irlandii, wliczając w to pracowników jednostek franczyzowych, ponad 35 000 osób, spotykał się już wcześniej z wieloma posłami i ministrami, by zainteresować swoją propozycją szersze kręgi polityczne. Jak widać, sprawa zaszła już bardzo daleko, czyli do Departamentu Przedsiębiorczości, który może zaproponować innym ministerstwom, zmiany w podejściu do wiz pracowniczych, w tym Departamentowi Spraw Zagranicznych i Sprawiedliwości.
Sprawa ma być omówiona w najbliższym czasie na posiedzeniu rządu, na którym minister English, przedstawi propozycje wszystkim szefom resortów.
Bogdan Feręc
Źr: Independent