Stygmatyzacja niezaszczepionych

Na początku, kiedy wprowadzano szczepionki, mówiło się o powinności zaszczepiania, ale twierdzono, że samo szczepienie odbywać się będzie na zasadach dobrowolności.

Takie słowa używane są do tej pory, jednak przestają o ich prawdziwości świadczyć wypowiedzi i działania służb medycznych oraz niektórych polityków. Gdy na świecie zaczął rozprzestrzeniać się wariant Delta, rozpoczęła się swoista nagonka, by przekonać mieszkańców świata, że szczepienia są jedynym ratunkiem, a osoby, które odmawiają przyjęcia wakcyny, mogą być w wysokim stopniu narażone na zakażenie i covidowe powikłania.

Tak zaczęło się dziać i to już oficjalnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i dyrektor CDC dr Rochelle P. Walensky stwierdza, iż może dojść teraz do pandemii, ale osób niezaszczepionych. Walensky dodała, że z „powodów moralnych, zdrowotnych i bezpieczeństwa”, wszystkie osoby powinny się zaszczepić, bo odmiana koronawirusa Delta, nie przeminie samoistnie.

Szefowa CDC jest też przekonana, że trwa teraz wyścig z czasem, a właściwie wyścig z wariantem Delta, a o ile ilość szczepień nie będzie wystarczająca, czyli na początku, nie będzie odporności stadnej, a następnie całego amerykańskiego społeczeństwa, nowe odmiany koronawirusa, mogą dziesiątkować niezaszczepioną grupę w USA.

Dr Rochelle P. Walensky:

– Zrób to dla siebie, swojej rodziny i swojej społeczności… to staje się pandemią nieszczepionych. Naszą największą obawą jest to, że nadal będziemy obserwować możliwe do uniknięcia przypadki, hospitalizacje i…, niestety, zgony wśród nieszczepionych.

Co może niepokoić, podobny ton zaczyna być słyszany w innych częściach świata, więc nawet w Unii Europejskiej pojawiają się głosy, że trzeba wymóc na przeciwnikach szczepień, by i oni się tym poddali, a sygnał z USA, otworzył drogę do kolejnych, ostrzejszych działań. W UE są kraje, które już teraz mówią o przymusie szczepień, o ile społeczeństwo odmawiać będzie podporządkowania się dobrowolnym szczepieniom, więc straszenie pandemią niezaszczepionych, może mieć miejsce i tutaj.

W Irlandii powiedział to dr Paul Reid, który stwierdził, że każdy, kto nie zgłosi się na szczepienie, naraża się na wysokie ryzyko powikłań.

Bogdan Feręc

Źr: New York Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Studenci nie muszą
Sinn Féin proponuje