Styczniowe bezrobocie 25%

Central Statistics Office podaje nowe dane o stopie bezrobocia w Irlandii, a z tych wynika, że w styczniu, podniosło się o 5,6% w porównaniu z grudniem.

Stopa bezrobocia dla stycznia wyniosła 25%, natomiast w grudniu ubiegłego roku, było to 19,4%, o czym mówią skorygowane dane o bezrobotnych w związku z pandemią koronawirusa. Powodem tak nagłego wzrostu stała się decyzja rządu, który wydał zarządzenie o zamknięciu sklepów, restauracji, placów budowy i punktów usługowych, a także wprowadził zakaz podróżowania oraz zakazał wizyt domowych, co jeszcze w grudniu, było dozwolone.

Tradycyjna stopa bezrobocia w kraju wyniosła dla stycznia 5,8% i w porównaniu do grudnia, pozostała na tym samym poziomie, dodaje CSO.

Największą grupę bezrobotnych w kraju stanowią osoby młodsze w przedziale wiekowym 15-24 lata, których jest obecnie 15,7%, a w przedziale wiekowym 25-74 lata ilość bezrobotnych jest na poziomie 4,6%.

W przypadku osób pobierających zasiłki PUP wskaźnik wg wieku wynosi w przedziale wiekowym 15-34 lata 56,4%, natomiast 25-74 lata jest to 21,4%.

Ekonomista Indeed Jack Kennedy, tak skomentował wyniki:

– Widzieliśmy znaczące zmiany w zachowaniu, które wpłynęły na branże, takie jak handel detaliczny, a sklepy przy głównych ulicach cierpiały z powodu braku gości i ostatecznie zostały zamknięte. Możliwe, że zobaczymy, jak profil zawodowy w tej branży zmieni się w miarę przechodzenia ze sprzedaży stacjonarnej do sprzedaży online. W zeszłym roku widzieliśmy już wzrost liczby miejsc pracy w magazynach i wśród dostawców, teraz wygląda na to, że może to być mniej przejściowy trend, a bardziej zmiany kulturowej.

W kwestii brexitu Kennedy dodał, iż to wydarzenie, może przynieść trwałe zmiany w kształcie rynku pracy.

Jack Kennedy:

– Branże bardzo wrażliwe na kwestie związane z łańcuchem dostaw będą prawdopodobnie nadal się przekształcać i dostosowywać, aby ominąć wyzwania, tworząc nowe możliwości dla rynku pracy.

Bogdan Feręc

Źr: CSO/RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Konsultacje społecz
Jadwiga Chmielowska:
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian